İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Otomatik Bilgi Paylaşımı nedir?

Milyonlarca Türk’ün varlıkları, birikim, yatırım ve ortaklıkları yaşadıkları ülkelerle paylaşılacak. Örneğin Almanya’da yaşadığı halde Türkiye’de evi, arabası, bankada parası, bir yerde ortaklığı yada gelir getiren her neyi olursa olsun Almanya’da vergi ödeyecek, zenginleşmesi denetlenecek, Türkiye ve Almanya maliyelerine hesap verecek.

İşte, ‘Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Paylaşımı’ hakkında bilmeniz gerekenler

Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkelerle, küresel vergi kaçakçılığıyla mücadeleyi hedefleyen ‘Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimi Anlaşması’nı 31 Aralık 2019’da onayladı. Ankara, 2011 yılında imzalanan anlaşmayı finansal açıdan ‘kara listeye’ girmemek adına 8 yıl sonra yürürlüğe koydu. Otomatik Bilgi Paylaşımı ile Avrupa ülkelerinde yaşayan 5 milyonu aşkın Türk vatandaşının banka hesap bilgileri ve kayıt altında tutulan tüm birikim ve yatırımları yaşadıkları ülkelerin maliyelerine bildirilecek.

Otomatik Bilgi Paylaşımı nedir?

136 ülke, G20’nin ve AB’nin uluslararası ölçekte vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele çalışmaları sonucunda, ‘Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi’ne imza attı.

Söz konusu bu sözleşmeyi 2011 yılında imzalayan Türkiye, uygulamayı düzenleyen ve bugün itibarıyla 107 ülkenin taraf olduğu “Finansal Hesap Bilgilerinin Otomatik Değişimine İlişkin Çok Taraflı Yetkili Makam Anlaşması’nı Nisan 2017’de imzaladıktan sonra 31 Aralık 2019’da onaylandı.

Bu anlaşmaya göre, imzacı ülkeler, karşılıklı olarak, ilgili ülkelerde oturan, yaşayanlara ait finansal hesap bilgilerini, finansal kuruluşlardan toplayıp ayrı bir talep gerekmeksizin otomatik olarak her yıl ilgili ülkeyle paylaşacaktır.

Türkiye’de otomatik bilgi değişimi için bilgileri toplama ve paylaşma yetkisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı’na verildi.

Kimlerin bilgileri paylaşılacak?

İkamet ettikleri ülke dışında finansal hesapları olan kişilerin bu ülkelerdeki hesap bilgileri, yerleşik olunan ülkeye, her yıl diğer ülke vergi idarelerince, vergisel amaçlarla kullanılmak üzere karşılıklı ve otomatik olarak elektronik ortamda gönderilecek.

Otomatik Bilgi Paylaşımı ne zaman başlayacak?

Türkiye’nin 2018 yılı itibariyle Norveç ve Letonya ile otomatik bilgi değişimini başlattı.

2020 yılı itibariyle İngiltere, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İtalya, Kanada ve Avustralya’nın aralarında olduğu 54 ülke ile 2019 yılına ait finansal bilgilere ilişkin otomatik bilgi paylaşımı başlatıldı.

Ancak Türkiye, 2020 yılı bilgi değişimi takvimine anlaşmaya taraf ülkelerden Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa’yı almadığını duyurdu.

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, 1 Temmuz 2020’de yayımlanan genelge ile 2019’a dair karşılıklı otomatik bilgi paylaşımı yapılacak ülkeler listesinde Türkiye’nin de bulunduğunu açıklamıştı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan Finansal Hesap Bilgilerinin Rehberi belgesinde ilerleyen süreçte bilgi değişimi yapılan ülke sayısının arttırılacağını duyuruldu.

Süreç devam ederken Türklerin 2020 yılına ilişkin verileri, 2021 yılında Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa ile de paylaşılmaya başlandı.

Bilgiler nasıl toplanıyor?

Vatandaşlık, bilgilerin toplanmasında rol oynamıyor. Burada özellikle ikametgah ve mükelleflik konusuna bakılıyor. Kişilerin ikametgah adresi, Otomatik Bilgi Paylaşımı’nı ilgilendiren ülkelerden birini kapsıyorsa, bu kritere göre kişilerin bilgileri bankalar aracılığıyla maliye bakanlığına aktarılıyor. Daha sonra kişinin ikametgahı ülkesi hangisi ise, o ülkenin makamlarıyla bu bilgiler paylaşılıyor.

Hangi bilgiler paylaşılacak?

İlgili kişinin mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki;

  • Mevduat hesapları (Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı),
  • Saklama hesapları (Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri),
  • Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,
  • Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,
  • Düzenli ödeme sözleşmelerine ilişkin finansal bilgilerinin yanı sıra yerleşik (mukim) olduğu ülke ve vergi kimlik numarası (VKN) paylaşılacak.

Karara göre, Türkiye’deki bankalar ve finans kurumları, yurt dışında yaşadığını tespit ettikleri kişilerin, 1000 doları aşan hesaplarını önce Ankara’ya verecek. Gelir İdaresi Başkanlığı da, bunları ilgili ülkelere gönderecek. 1 ya da 5 hesap varsa, tamamı bildirilecek. Ardından ilgili maliyeler bunun dökümünü isteyecek. Verilmezse, ortalama ve yüksek bir vergi çıkarılacak. Döküm verilirse, tek tek gelen paraların kaynağı sorulacak. Banka hesapları dışında ortaklık, gelir getiren herhangi bir finansal varlık, altına dayalı banka hesabı varsa onlar da bildirilecek.

Otomatik bilgi paylaşımı özellikle Almanya’da yaşayan Türkleri tedirgin ediyor. Alman Maliyesi tüm dünyada her centin hesabını soran, 1 cent için uzun bürokratik işlemler yapan bir ülke. Türkiye’den gelen bildirim ile Alman makamları Türklerin adreslerine göndereceği mektuplarda “Bu paranın kaynağı nedir?” sorusunu soracak.

10 yıl geriye dönük tüm bilgileri istenecek

Paranın miktarına göre, ağır vergi cezaları ve vergi kaçırma davaları gelebilecek. Diğer Avrupa ülkeleri de benzer işlemleri yapacak. Eğer ihmal, unutkanlık yada vergi kaçırıldığı belirlenirse özellikle Almanya’da yaşayanları büyük sorunlar bekliyor olacak. Almanya’da yaşayan Türkler, Almanların veri konusunda ne kadar hassas olduklarını belirtmek için “adam öldür ama sakın vergi kaçırma” deyimini sık sık kullanıyor ve yeni gelen Türklere öğütler veriyorlar.

Açıklanamayan para miktarı, ortalama 100 bin avronun üzerindeyse ceza davaları açılabilecek. Alman Maliyesi ve diğer üye ülkeler, 10 yıl geriye dönük tüm bilgileri isteyebilecek. Kişinin kendini ihbar etmesi ve maliye ile iş birliği yapması halinde bu süre 5 yıla inebilecek. Bu nedenle, konuyu bilen vergi danışmanları ve para miktarı yüksekse avukatlarla görüşmekte fayda var.

Erkinses Youtube ve Dailymotion kanallarına abone olunuz ve bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir