Connect with us

Gündem

Kanada, öğrenci, işçi ve sığınmacılar için göçmenlere kapılarını açıyor

Published

on

Milyonlarca insanın yaşamak yada çalışmak istediği ülkelerden biri olan Kanada’dan sevindirici haber. Kanada, 2021 yılı sonuna değin 401 bin yeni göçmen kabul edeceğini duyurdu.

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino yaptığı açıklamada, “Her şeye rağmen, Kanada göçmenlik konusunda dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Bu yıl 401 bin yeni daimi sakini kabul etme taahhüdümüzü yerine getireceğiz. İşler doğru yönde ilerliyor” dedi.

Bugüne kadar bir yılda kabul edilecek en fazla göçmen sayısı olan 401 bin kişi arasında, ülke dışından yapılan başvuruların yanı sıra uygun şartlardaki yabancı öğrenciler, geçici yabancı işçiler ve halihazırda Kanada’da bulunan sığınmacılar yer alıyor.

Kanada Göçmenlik Dairesi, Haziran ayında, 45 bin 100 göçmenlik başvurusunu değerlendirdi. Bu başvurulardan 35 bin 600’üne ülkede daimi oturum izni verdi.

Covid-19 salgını sonrası artan işgücü ihtiyacını karşılama hedefinde olan Kanada hükümeti, söz konusu açığı kapatmak için 2022’de 411 bin ve 2023’te de 421 bin yeni göçmen almayı hedefliyor.

Hükümet, salgın nedeniyle kapalı olan sınırlar engelini aşmak için de Nisan ayında, sağlık, tarım, inşaat ve dağıtım hizmetleri gibi mesleklerde çalışan 90 binden fazla mezun öğrenciye ve geçici yabancı işçiye daimi ikamet statüsü verileceğini duyurmuştu.

Reklam, tanıtım, haber ve etkinlikleriniz için iletişim: +49 1577 555 4000 Erkinses Youtube kanalına abone olun ve bildirim zilini açın. Bizleri sosyal medyada takip edin.

Continue Reading
Advertisement
Habere yorum yapın

Yorumlayın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Almanya’da enflasyon yüzde 5’i bulacak

Almanya’da enflasyon, 1993 yılından bu yana ilk kez yüzde 4 seviyesinin üzerine çıktı. Artışta artan enerji fiyatları ve tedarik sıkıntısı rol oynuyor.

Published

on

Almanya’da hayat hızla pahalılaşıyor. Ev kiraları, gıda ve yakıt fiyatları cep yakıyor. Pek çok şehirde insanlar kiralayacak uygun fiyatlı ev bulamıyor. Yakıt fiyatları ise her gün 3 ile 5 cent aralığında hızla artıyor. Son bir kaç ayda 30 centten fazla zam yapıldı.

Almanya market fiyatları Almanya akaryakıt fiyatları
Almanya market fiyatları Almanya akaryakıt fiyatları

Enflasyon yüzde 4’ün üzerine çıktı

Enflasyon son 28 yılın en yüksek oranına ulaştı. Yüzde 4’ün üzerine çıkan enflasyon nedeniyle İngiltere gibi Almanya’da yakıt sıkıntısı yaşanabilir. En son 1993 yılında yüzde 4,3 enflasyon oranı görülmüştü.

Temel gıda fiyatlarının yanı sıre ülkede neredeyse her ürün zamlandı. Dünya genelinde enerji fiyatlarında bir önceki yıla göre yüzde 14,3’lük artış kaydedildi.

Zam devam edecek

Bazı uzmanlara göre, akaryakıttaki artış özellikle yapılıyor. Böylelikle elektrikli araç satışlarının artması amaçlanıyor. Buna göre fiyatlar artmaya devam edecek, elektrikli taşıtlar ve elektrikli bisiklerin satışı artacak. Yapay bir akaryakıt krizi yaratılacak.

Vergiler fiyatları arttırdı

Almanya’daki akaryakıt ve enerji ürünlerindeki fiyat artışlarını bu yılın başında yürürlüğe giren karbondioksit vergisi de etkiledi. Şirketler, Ocak ayından bu yana yakılan dizel, benzin, kalorifer yakıtı ve doğalgaz sonucu oluşan karbondioksit salınımı için ton başına 25 euro ödüyor.

2020 yılına göre kalorifer yakıtında yüzde 76,5, benzinde yüzde 28,4, doğalgazda yüzde 5,7 ve elektrikte yüzde 2 oranında fiyat artışı gerçekleşti.

Temel gıda ürünlerinde zam dalgası

Gıda maddelerinde de artış yüzde 4,9 ile alışılmışın üstünde gerçekleşti. Sebzede yüzde 9,2’ye varan fiyat artışları kaydedilirken süt ürünleri ve yumurta yüzde 5,5 pahalandı.

Toplu ulaşım, kira, mobilya… Her şey zamlanıyor

Taşıt fiyatları yüzde 6,4, mobilya fiyatları yüzde 4,4 artarken hizmetlerde yüzde 2,5’lik artış gerçekleşti. Kiralar da yüzde 1,4 oranında arttı.

Almanya’da enflasyon oranı Temmuz ayında yüzde 3,8, Ağustos ayında yüzde 3,9 olarak kaydedilmişti.

Perakendeciler zam yapacak

Münih Üniversitesine bağlı ekonomik araştırmalar enstitüsü “ifo”, enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 5 seviyesine doğru yükselmeye devam edeceği öngörüsünde bulundu.

Ifo Enstitüsünün şirketlerle yaptığı anketlere dayandırdığı raporda, firmaların artan masrafları henüz tüketiciye tamamen yansıtmadığına, tedarik sıkıntısındaki artış sonucu pek çok perakendecinin fiyat artışına gitmeyi düşündüğüne işaret edildi.

erkinses.com

Yararlanılan kaynaklar: /DW, rtr, dpa, BK,ET

Okumaya devam edin

Gündem

Tesla Berlin fabrikasında teslimat tarihi açıklandı

Published

on

Tesla Berlin Gigafactory fabrikası en geç Aralık ayında üretime başlayacak, ilk araçlar ise Aralık ayında teslim edilecek.

Tesla, Almanya’nın başkenti Berlin yakınlarındaki dev fabrikasında konser ve diğer etkinliklerin yanı sıra, gelenlerin fabrikayı gezebilme imkanı bulduğu “Giga-Fest” adlı bir festival düzenledi. “Giga-Fest”de yerini alan isimlerden biri de şirketin CEO’su Elon Musk’tı. Musk, festivalde fabrika hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Tesla CEO’su Elon Musk, “Bir kaç ay içinde, muhtemelen Kasım ya da Aralık ayında üretime başlamayı planlıyoruz. Umuyorum ki ilk araçlarımızı Aralık ayında teslim edebileceğiz.” dedi.

Musk açıklamasının devamında ise “Ancak burada üretime başlamak işin kolay kısmı zor olanı ise hedeflediğimiz üretim kapasitesine ulaşmak” ifadelerini kullandı.

Tesla Berlin Gigafactory yılda ise 500.000 otomobil üretecek

Musk, Tesla’nın söz konusu fabrikada gelecek yılın sonuna kadar haftada 5.000 ila 10.000 araç üretmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi. Tesla fabrikada yılda ise 500.000 otomobil üretmeyi hedefliyor.

Bazı çevreciler ve aktivistler ise fabrikanın su kullanımı ve vahşi yaşamın bozulmasıyla ilgili endişeler nedeniyle Tesla’nın Almanya’da fabrika kurmasından rahatsız.

Musk ise Tesla’nın kestiğinden daha fazla ağaç dikeceğini ve fabrikanın mümkün olduğunca az su kullanmasını sağlayacağını söyledi.

Ancak Model Y üretimi yapılacak Berlin yakınlarındaki tesis, üretime geçebilmek adına yerel kurumlardan onay bekliyor.

Okumaya devam edin

Öne Çıkanlar