İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yurtdışında çalışmak isteyen işçiler için önemli bilgiler

Türkiye’de milyonlarca insan yurtdışında çalışma ve yaşama düşleri kuruyor. Yurtdışında yaşamak ve çalışmak isteyenlerin gözdeleri ise İskandinav ülkeleri ile Batı Avrupa ülkeleri.

Almanya ve Finlandiya çalıştıracak işçi arıyor

Yurtdışı iş olanaklarına bakıldığında bazı ülkeler ön plana çıkıyor. Acil işçi alımı yapılması gerektiğini ilan eden ülkelerin başında Almanya ve Finlandiya geliyor.

Almanya yüzlerce fabrikasında çalıştıracak on binlerce işçi ve binlerce sağlık görevlisi arıyor

Almanya’da çalışmak isteyebilecekler için özellikle sağlık sektöründe iş olanakları bulunuyor. Bunun dışında imalat, sanayi ve üretim sektörü ile çeşitli hizmet sınıfı kadrolarda personel alınması planlanıyor. Ülkenin on binlerce işçiye ihtiyaç duyduğu biliniyor. İşçi alımlarında öne çıkan ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor.

Finlandiya tüm meslek kollarında işçi arıyor

Finlandiya’da pek çok iş kolunda işgücü açığı bulunuyor. Sağlık, otomotiv, metal, sanayi, yazılım, bilişim, teknoloji, ormancılık, tarım, denizcilik gibi iş kollarında işçi alımı yapılması bekleniyor.

Rusya Türk inşaat firmaları ve inşaat işçileri için çalışması kolay bir ülke

Rusya’nın da başta inşaat sektörü olmak üzere işçi ihtiyacı olduğu biliniyor. Rusya inşaat alanı dışında da sanayi ve imalat alanlarında işçi talep ediyor.

İngilizce yada çalışılacak ülkenin dilini bilmek sizi öne geçirir

Yaşamak yada çalışmak istediğiniz ülkenin dilini bilmek ve yapacağınız işle ilgili mesleki bilgi belgesi, deneyim, çalışma geçmişiniz var ise bu sizi ön plana çıkaracak, vize almanızda yada iş bulmanızda kolaylıklar sağlayacaktır.

İngilizce bilmek önemli olsa da gidilecek olan ülkenin dilini bilmek de sizlere pek çok avantajlar sunacaktır.

Çalışma davetiyesi bulmalısınız

Finlandiya’da iş ilanlarına başvuru kuralları daha zor. Bu ülke çalışma planları olanlar, iş başvurusu öncesinde veya sürecinde ülkede oturma izni ve çalışma izni başvuruları yapılmalıdır. Bu izinleri almanız durumunda firmalar tarafından iş bulmanız daha kolaylaşacaktır.

Elçiliklerden ve elçiliklerin çalıştığı resmi bürolardan bilgi alın

Her ülkenin Türkiye’de bir elçiliği bulunuyor. Bu elçilik merkezleri ile iletişim kurabilir ve gerek vize, gerekse de ülke hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dolandırıcılara dikkat İŞKUR’a danışın!

İş ilanlarına firmalar üzerinden ulaşabilirsiniz. Türkiye’de ve dünyada çok sayıda firma farklı ülkelerdeki iş olanaklarına ulaşmanızı sağlayabilir. Bunun dışında İŞKUR üzerinden de çeşitli ülkelerde çalışmak üzere firmaların yayımladığı iş ilanları bulunuyor. Yurt dışında yer alan büyük şirketlerin bazılarının işçi alımı yapacakları ülkelerde temsilcilikleri bulunuyor. İşçi istihdam etme noktasında bu ofislerden sıklıkla yararlanılıyor. Bu platformları araştırabilir ve duyurulan iş imkanlarını inceleyebilirsiniz.

Ancak dolandırıcılara dikkat edin, iyi araştırın, dikkatli olun, her vaade kanmayın, sizlere söylenen sözler ve vaatleri iyice araştırın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir