İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yaşasın Türkçemiz!

Yaşasın Türkçemiz!

Dilimiz ulusal değerimizdir, onurumuzdur. Bayrağımızdan ayrı düşünülemez. Ana dilimiz; varımız, yoğumuz, anamız, ilkelerimiz, ülkülerimiz, kutsalımızdır!

Yaşasın Türkçe! Var olsun Türkçemiz! Konuşurken, yazarken, ister düz yazı ister sanal bir uygulamada, kurallarına uyarak yazılan Türkçe mutlu eder diline değer verenleri.

Dilimizi koruyalım. Türkçe konuşurken hangi elin, ilin ağzı ile konuşursak konuşalım, yeter ki doğru düzgün konuşalım.

Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi

Umut ediyorum; ortak Türkçe ile ortak tamgalarda buluşacağımız günlerin düşlerini kuruyorum.

Tüm Türk yurtlarında yine yörelerin dili konuşulsa da basın yayın betik dilimiz bir olsun. Çin’in, Hindistan’ın, Arap ülkelerinin becerdiği bu işi bizlerde yapabiliriz.

O gün dünyada en çok konuşulan dillerden biri olduğumuzu tüm kişi ve kurumlar benimsemiş olacak.

O gün Türkçe ülkelerarası yazışma dili olacak.

Acunda kendi tamgaları ile yazan nice uluslar ile topluluklar var. Gürcüler, Yunanlar, Etiyopyalılar, Yahudiler, Aramiler, Japonlar, Araplar, birer örnektir bizlere.

Acunun saygın yazı dillerinden biri olmaya yaraşır Göktürkçe!

Biz çeşitli inançlara, çeşitli ülkülere inanabiliriz, ancak bu değildir ki dilimiz, o inanç yada ülküye özgü sözcük ile terimlerin altında ezilsin, unutulsun, yitip gitsin belleklerimizden.

Hayır! Buna izin verilemez! Al bayrak üstünde ak ay ile yıldızın varlığı için nasıl candan geçiyorsak böyle bir özveri ile korumalıyız, yaşatmalıyız Türkçemizi.

Yanlış konuşuyoruz, önce düzeltelim kendimizi, bizimle birlikte oğuşumuzu, yakınlarımızı, çevremizi, obamızı, ilçemizi, ilimizi, ülkemizi.

Türkçem, en büyük saygıyı yaraşır. Ey değerli büyüğüm, sevgili küçüğüm, Türkçeye, gelenek göreneklerimize, birikim, töre ile nice ulusal değerimize iye çıkmak bizi kafatasçı, ayrılıkçı, ırkçı yapmaz.

Tüm toplumlar yaşasın ve yaşatsın değerlerini biz buna olmaz demeyiz, engel olmayız. Saygı duyarız.

Kutsaldır anadiller çünkü analar onurumuzdur, biz onların çocukları isek.

İlbeyi 14.07.2021

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir