İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Türkiye’nin ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin kaç yangın söndürme uçağı var?

2021 yaz dönemi büyük bir kuraklık ile geçiyor. Güneş kavuruyor, su kaynakları kuruyor. Böylesi çetin koşullarda yaşanan yangınlar toplumları ve ülkeleri olumsuz etkiliyor. Can ve birikimler yitirilirken, onlarca yılda güçlükle yetişen ormanlar yok oluyor. Avusturya, Rusya ve Türkiye yangınlara karşı mücadele ediyor. Ancak Türkiye’de çıkan yangınlar herkesi şüphelendiriyor. Bunlar sıradan yangınlar gibi görünmüyor. Kundaklama ve saldırı yapıldığı üzerinde duruluyor.

Son yıllarda Türkiye, terörle mücadele önemli etkinlik gösterdi. PKK dağılma noktasına geldi. Böylesi bir süreçte, PKK militanı Şemdin Sakık’ın söylediği sözler gündem oldu. Sakık’ın 1990’lı yıllarda “Silahımız tükenir, sayımız azalırsa Bodrum’a gider yatlarını yakarız. Antalya’ya iner seralarını yakarız. İstanbul’a çıkar arabalarını yakarız. İzmir’e ulaşır ormanlarını yakarız.” şeklindeki sözleri son günlerde eş zamanlı olarak başlayan ve her an yenilerinin başladığı saldırıların arkasında PKK’nın olduğu iddialarını güçlendirdi.

Bazı yerlerde ormanları ateşe veren kişiler yakalandı. Bunların bir kısmının PKK’lı teröristler olduğu iddia edildi. PKK’da orman yangınlarını kendisinin çıkardığını ve bunun Türklere karşı bir savaş olduğunu kabul etti. Yakın zamanda meydana gelen birçok yangını terör örgütü PKK’nın “Ateşin Çocukları” isimli oluşumu üstlendiği ortaya çıktı. OdaTV’nin haberinde PKK’nın üstlendiği yangınlar yayınlandı. Buna göre ülkedeki yangınların büyük bir kısmını PKK’nın çıkardığı ortaya çıktı.

Türkiye orman yangınlarıyla mücadele ediyor. 2021 yılının Temmuz ayının son haftasında 21 ilde çıkan 63 yangından 43’ü kontrol altına alındı, 20 yangın ise devam ediyor.

Adana, Osmaniye, Antalya, Mersin, Muğla, Kayseri, Manisa, Kütahya, Balıkesir, Kilis, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, İzmir, Diyarbakır ve Karaman illerinde çıkan yangınlarda milyonlarca liralık maddi hasar meydana geldi.

Çıkan yangınlarda şu ana kadar Manavgat’ta 3 kişi, Marmaris’te ise 1 kişi olmak üzere 4 can kaybı yaşandı. Ayrıca hastanelerde yatarak ve ayaktan tedavi gören çok sayıda kişi var. Bunlara ek olarak binlerce hayvan telef oldu. Mersin – Antalya karayolu ise ulaşıma kapatıldı.

Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamaya göre, Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden yangında 3 adet Rus Be-200 yangın söndürme uçağının görev yaptığını bildirdi.

Türkiye'nin ve Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin havadan yangın söndürme gücü - Erkinses
Türkiye’nin ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin havadan yangın söndürme gücü – Erkinses / Ragıp Kamil İlbeyi

Türkiye’deki yangın söndürme çalışmaları ve ülkenin sahip olduğu söndürme uçakları ve bunların etkinliği konusunda halk ve siyasi partiler arasında tartışmalar yaşanıyor. Bazı siyasetçiler Cumhurbaşkanlığının sahip olduğu 8 lüks uçak ile bakanların kullanıma sunulan böylelikle sayıları 15’i geçen uçakların israf olduğunu, bunlar yerine yangın söndürme uçaklarının alınması ile can ve mal kaybının önüne geçilebileceğini savunuyor.

Ancak bir kesim ise ‘itibardan tasarruf’ olmaz diyerek cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklara ait, uçakları, makam araçlarını ve sarayları gelişmişlik ve zenginliğin en önemli belirtisi olarak görüyor ve bunları israf olarak kabul etmiyor.

Türkiye’deki yangınlarda görev alan ve ülkenin tek havadan yangın söndürme uçak topluluğunu elinde bulunduran Türk Hava Kurumu Gökçen Havacılık bünyesinde, 2009 yılında alınmış 9 adet CL-215 Bombardier yangın söndürme uçağı olduğu belirtiliyor.

Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 yılında Türkiye’nin elinde orman yangınlarıyla mücadele edecek bir uçak filosunun bulunmadığını açıklamış, Türk Hava Kurumu’nun elindeki CL-215 model 6 uçak olduğunu ve bunların üçünün çalışmadığını söylemişti.

Pakdemirli, 3 uçağın motor yuvalarının boş olduğunu söylemişti. Ancak ondan da bir yıl önce 2018’de söz konusu 6 uçak yine Pakdemirli tarafından Yunanistan’daki yangınlara yardım için önerilmişti.,

THK’nın internet sitesinde “Avrupa’nın en büyük Amfibik Yangın Söndürme Filosuna sahibiz” ifadesi yer alıyor fakat filodaki uçak sayısı ve modellerine dair herhangi bir bilgi ise yer almıyor.

Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa ülkelerinin yangın söndürme uçakları

AirMed&Rescue Dergisi’ne göre her yıl Avrupa’da 816 binin üzerinde havadan yangın söndürme sortisi gerçekleşiyor.

Yunanistan yangın söndürme uçakları sayısı

Yunanistan, 38 adet yangın söndürme uçağı ile bölgenin en geniş yangın söndürme uçak filolarından birine sahip.

Yunanistan’ın, 13 adet Canadair-Bombardier CL-215 Scooper ve 7 adet CL-415 Superscooper ile 18 adet Polonya yapımı Pezetel tipi yangın söndürme uçağı da bulunuyor. 18 Petezel yangın söndürme uçağı etkin denetim uçuşları içinde kullanılıyor.

Canadair CL-415 12 saniye içinde 6 tona kadar su alma kapasitesine sahip. 1.400 km uçuş menzili bulunan uçakların su alabilmek için 1.5 km’lik bir su pistine ihtiyaçları var.

Canadair-Bombardier CL-215 Scooper

İspanya

İspanya’da yangın söndürme uçakları hava kuvvetlerinin bünyesinde görev yapıyor. 14 adet CL-215 ve 3 adet CL-415 olmak üzere 17 adet Canadair havadan yangın söndürme uçağına sahip.

Babcock özel sivil savunma kuruluşu İtalya ve İspanya topraklarından yangın söndürme çalışmalarında bir üs olarak yararlanıyor. Kurum, İspanya’da çeşitli türlerde 57 adet yangınla mücadele hava aracı bulunduruyor.

İtalya

İtalya’nın yangın söndürme filosunda 16 adet CL-415 ile 3 adet CL-215’ten oluşan 19 uçaklık bir Canadair havadan yangın söndürme uçağı bulunuyor.

Babcock, yangınla mücadele için İtalya’da 100’ün üzerinde farklı türde hava aracı bulunduruyor.

Fransa

Fransa’nın 29 adet havadan yangın söndürme uçağı ve 40 adet EC145 arama kurtarma helikopteri var. Bunların içinde 12 adet Canadair CL415, 10 adet Grumman S-2 Tracker, 4 adet Dash-8 Q400 ve 3 adet Beechcraft King Air 200 var. Dash, yangın söndürme uçağı 10 ton su taşıma kapasitesine sahip.

Portekiz

Portekiz’in ise 15 yangın söndürme uçağı var. Ülkede çıkan yangınlara Babcock ve çevre ülkelerde müdahale ediyor.

Karadağ

Karadağ (Montenegro) ise 2 adet eski tip yangın söndürme uçağına sahip. Montenegro’nun yangın söndürme uçakları ülkede çıkan yangınlara karşı etkisiz kalıyor. Bu nedenle bazı yangınlara, Ukrayna, Yunanistan ve çevre ülkeler destek takımlar ve yangın söndürme uçakları gönderiyor.

Arnavutluk

Arnavutluk’un sahip olduğu yangın söndürme uçaklarının sayısı ile ilgili internette bir bilgi yok. Ancak ülkede son çıkan yangınların söndürülmesi için Yunanistan iki yangın söndürme uçağı ile destek verdi.

Hırvatistan

Hırvatistan’ köklü bir itfaiye kurumuna sahip. Bölgedeki ve ülkedeki yangın söndürme çalışmalarına etkin olarak katılıyor. Ayrıca bölgesi dışında kalan ülkelerde çıkan yangınlara da müdahale ediyor. Hırvatistan’ın 12 yangın söndürme uçağı var.

İsrail

İsrail’de birden fazla yangın söndürme kurumu var. Filo 249 – Ateş Kuşları adlı kurumun 14 yangın söndürme uçağı var. Buna ek olarak 2011 yılında İsrail, 8 yangın söndürme uçağı satın alarak Elad birimini kurdu.

Mısır

Mısır ve Ürdün’de yangın söndürme uçaklarına sahip olan Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerden. Özellikle Mısır, Arap dünyasının en güçlü ordusuna ve hava gücüne sahip. Ancak kaç yangın söndürme uçağına sahip oldukları konusunda kurumların internet sitesinde bilgi yok.

Babcock

Babcock isimli özel yangın söndürme kuruluşunun internet betiğinde yer alan bilgiye göre; kurum Avrupa ve Kanada’da 400’den fazla pilotu ile yangınların söndürülmesinde etkin görev üstlendi. İtalya’nın 19 yangın söndürme uçağı bu kurum tarafından karşılanıyor. Kurum ayrıca istek üzerine, Yunanistan, Arnavutluk, Karadağ, Kıbrıs, Türkiye, Lübnan ve Gürcistan’da çıkan yangınlarda söndürme görevini yürüttü.

Avrupa Birliği: rescEU

Avrupa Birliği, ortak bir yangın söndürme uçak topluluğu oluşturarak Avrupa’da çıkan yangınlarda söndürme görevi üstlenmek için, Avrupa Komisyonu öncülüğünde rescEU sistemi kapsamında Üye Devletlerde barındırılan 11 yangın söndürme uçağı ve 6 helikopterden oluşan güçlendirilmiş bir Avrupa filosu kurdu.

Yayına Hazırlayan: Ragıp Kamil İlbeyi

Kaynak: BBC, NTV, Euronews, Erkinses, babcockinternational, DW, vecernji, xinhuanet, ec.europa.eu, gov.il, THK

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir