İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Süleyman Tursunbayev hep 14 yaşında kalacak

Afganistan’ın Türkmenistan sınırını kapatan, Abdulrauf Mustafa’nın bulunmasını, yurttaşların güvenliğinin sağlanmasını ve fidyecilerin cezalandırılmasını isteyen, Mustafa ailesinin acısına ortak olup, Abdulrauf’u evladı gibi sahiplenen değerli Afganistan Türkmenleri, Güney Türkistan Türkleri;

Şubat ayının başında Türkmenistan’da, başkan Berdimuhamedov’un akrabasına yenilmeyi, şike/hile yapmayı kabul etmeyen, dürüst Türkmen yiğidi 14 yaşındaki Süleyman Tursunbayev dövülerek öldürüldü ve sokağa terk edildi.

Karşılaşma sonrası Süleyman kardeşimiz ve eğitmeni kaçırıldı. Günler sonra sokağa terk edilmiş halde bulundular. Çevredekiler ambulans çağırdı. Ahal’daki hastaneler Süleyman’ı tedavi etmeyi kabul etmedi. Ailesi onu yaklaşık 600 km ötedeki Daşoğuz’da yaşadıkları Buharlı’ya getirdi. Hastaneye kaldırılan Süleyman Tursunbayev şiddetli işkenceler sonrası iç kanama yaşadı ve burada hayatını kaybetti.

Şike yapmayı kabul etmeyen 14 yaşındaki Türkmen judocu Süleyman Tursunbayev öldürüldü
Şike yapmayı kabul etmeyen 14 yaşındaki Türkmen judocu Süleyman Tursunbayev öldürüldü

Annesinin yavrusunun ağzından ciğerlerinin geldiğini söylüyor. ‘Hayali Türkmenistan’ın bayrağını en yukarıda dalgalandırmaktı’ diye ekliyor.
Türkmenistan rejimi halkına zulmeden zalim bir rejim bunu bilmeyen duymayan kalmadı sanırım.

Şimdi siz hazır sınırdasınız, iyi yürekli merhametli insanlarınız, YAŞASIN TÜRKMEN’İM diye slogan atanlarsınız, varın Akine Sınır Kapısı’na, sesleyin katillere ‘Süleyman Tursunbayev ölümsüzdür! Süleyman’ın hesabı sorulacak’ deyin.

Kuran okuyan, dindar Müslüman insanlarsınız, Kuran’da anlatılan kıssalara vakıfsınız, ‘Tağutların sonu hüsrandır, zalimler yok olacak, hesap sorulacak, Süleyman’ın kanı yerde kalmayacak’ deyin.

Süleyman’ın acısını yüreğinizde hissettiğiniz zaman, Türkmenistanlılar ile hemdert olduğunuz zaman, Daşoğuz’un, Lebap’ın, Mari’nin, Ahal’ın Balkan’ın gözyaşlarını sildiğiniz zaman, Süleyman’ın hikayesini anlatıp, onun adını yaşattığınızda ben inanırım ağızbirliğine ve Türkmenlerin kardeşliğine.

O zaman bilirim, Türkmen milleti derin uykudan uyandı. O zaman can bedenden çıkıncaya kadar canla başla mücadeleye devam ederim.

Bizler asla şu yaptığımız işleri maaş ile para karşılığı yapmadık. Kendi paramızı ve zamanımızı harcadık. Bizim için büyük bir sevdadır Türkmen milleti. Ama bilirsiniz, bazı kara sevdalar vardır da, sen seversin ama sevgin karşılık bulmaz. Bazı sevdalar vardır ama aşıklardan bir taraf vefasız, sadakatsızdır. Umarım bu sevda karşılığını bulur.

Güney Türkistan, Türkmenistan ile, Türkmenistan, Türkmensahra ile, Türkmensahra, Azerbaycan ile, Azerbaycan, Türkmeneli ile, Türkmeneli, Türkiye ile, Türkiye Turan ile kavuşup, acı tatlı her güne ortak olup bu davaya baş koyarsa olur sana Turan, kurulur Büyük Turan.

Ama, halktan yiğitler çıkmazsa, öne atılıp yol almazsa, arkasına bakmadan iş bitirmezse, siyasiler devlet başkanları başlarını çevirip Türk halkını görmez, işitmez, halk ne ister düşünüp bilmez.

O nedenle yine görev Afganistan Türkmenlerine düşüyor çünkü Ceyhun’un ardından derin uykuda bir halk var. Onu uyandıracak olan sensin. Sen bugün adım at, Vallahi onlar sana koşarak gelecektir.

Türkmenistanlıları yetim gibi bırakmayın. Onlar bilmez, siz de onların yaşadıklarını bilmezsiniz. Afganistan savaş yeri cehennem eyvallah ama her biriniz özgür yiğitlersiniz. Türkmenistan’da ağzını açmaya korkan bir millet var. Bu ölü toprağını temizleyecek olan sensin.

Var, Akine Sınır Kapısı’na, sesleyin katillere ‘Süleyman Tursunbayev ölümsüzdür! Süleyman’ın hesabı sorulacak’ deyin.

Ragıp Kamil İlbeyi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir