İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sıla yolunda Sırbistan hakkında merak edilenler

Sıla yolu gurbetçiler için uyarılar

Camia Haber’den Ferhan Köseoğlu, Sırbistan Büyükelçiliği 2. Katibi Elif Acar, sıla yolunda Sırbistan konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Köseoğlu, gurbetçiler tarafından merak edilen sorunların yanıtlarını Türkiye’nin Sırbistan elçiliğinde aradı.

Her yıl yaz dönemine gelen izin ve tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen Avrupalı Türkler ile gurbetçiler Sırbistan karayollarından geçmek zorunda kalıyor. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Türk polisi de Sırbistan gümrüklerinde gurbetçilere hizmet veriyor

Sırbistan henüz Avrupa Birliği üyesi değil. Sıla yolunda sıkı denetimleri, cezaları ve özellikle Türklerin beyan edilmemiş paralarına el koyması ile korku estiriyor. Bu nedenle, Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Lüksemburg, Danimarka, Norveç, İsveç ve Batı Avrupa ile Kuzey Avrupa’da yaşayan Türkler Sırbistan’ı yakından takip ediyor.

İşte gurbetçilerin Sırbistan’dan geçen sıla yolu hakkındaki soruları?

Sırbistan PCR test istiyor mu?

Sırbistan, yurt dışından gelen bütün yabancılar son 48 saat içinde yapılmış negatif sonuçlu PCR testi talep ediliyor. Ancak 12 saat içerisinde sınır kapısından giriş çıkış yapmaları hâlinde PCR zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer burada konaklamak gerekirse12 yaş ve üstü her birey PCR testi yaptırıp sonucunu onaylatması gerekiyor. Sırbistan’da korona aşısı mecburiyeti yok. (01.07.2021)

Sırbistan gümrüğünden geçerken nereler götürebilir, maddi ve de ziynet eşyası olarak?

Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Sırbistan’da da belirli bir limite kadar nakit para ve değerli eşya geçirme hakkınız var.  10.000 Euro’nun üzerindeki paranın gümrük memurlarına bildirilöesi ve nakit para beyan formunun doldurulması gerekiyor. Altın ve kıymetli eşyalarda sınır 50 gramdır. Bununla ilgili ayrıntılar Türkiye Dışişleri Bakanlığının sitesine yer almaktadır.

Gümrükte belirtilmeyen para ve değerli eşyaların yasal sınırı geçmeleri durumunda ülke polisi tarafından el konulabilir.

El konulan para yada değerli eşyaların geri verilmesi için itiraz hakkı bulunuyor. 3 gün ile 1 hafta arasında hukuki süreç başlıyor. Ancak Türkiye elçilikleri bu davalara dahil olmuyor.

Sırbistan arabanıza el koyabilir!

Ziynet eşyası belirli bir miktar geçtikten sonra bedeli sürmüş olduğunuz arabanın bedelini aşıyorsa, örneğin kullandığınız araba 5 bin Euro, siz 20 bin Euro para götürüyorsanız arabanıza bile el koyabiliyorlar. Bu nedenle yanınızda taşıdığınız para ve değerli eşyaları her ülkede kayıt altına almalı, bir yerden bir yere taşınmasını yasal yollarla yapmalısınız.

Camia Haber’den Ferhan Köseoğlu, Sırbistan Büyükelçiliği 2. Katibi Elif Acar ile söyleşi yaptı

Beyan edilen paralardan vergi alınmıyor. Beyan edilen para yada değerli eşya denetleniyor. Eğer açıklanan oranı geçmiyorsa her hangi ek bir işlen yapılmıyor. Ancak unutkanlık yada yalan söylendiği durumlarda el konulabilir.

Sırbistan güvenli mi? Mola verebilir, dinlenebilir yada aracımı tamir ettirebilir miyim?

Sırbistan eskiye oranla güvenli ancak sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Sırbistan elçiliği bu konu gurbetçileri uyanık ve dikkatli olmaya, internet üzerinden araştırma yapmayı, bilmedikleri yerde durmamalarını, araç bakımı ve tamirinde seçici olmalarını öneriyor.

Sırbistan Büyükelçiliği 2. Katibi Elif Acar, gurbetçilere pek çok ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri benzin istasyonlarından durmalarını, eğer otel rezervasyonları var ise otellerinde dinlenmelerini öneriyor.

Sırbistan’dan sadece kimlikle geçiliyor mu pasaport taşımak ve göstermek zorunlu mu?

Sırbistan’da sadece pasaportun geçerlilik süresine bakılır, geçerli bir pasaport olduğu takdirde herhangi bir sorunla karşılaşılmaz. Sorunsuz olarak giriş çıkış yapabilir. Yaşadıkları ülkenin kimlik yada oturum kartı da beraberlerinde olmalı. Pasaportlar vizeden muaf olmakla birlikte en az 6 ay geçerli olması gerekiyor. Daha az süresi olan pasaport sahipleri gümrüklerde sorun yaşayabilir. Yola çıkılmadan önce pasaport süreleri denetlenmeli, eğer olanak varsa yenilenmeli.

Türk polisi ve YTB Sırbistan sınır kapılarında görev yapıyor

Elif Acar, Sırbistan gurbetçilerin geçişi sırasında görev yapan görevliler ile ilgili de bilgi verdi.

Sıla yolu etkinliği kapsamında sınır kapılarında 11 Türk polisi görev yapacak. Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu’nun görevlendirdiği görevliler de Türkiye yurttaşlarına, Türk gurbetçilere ve Avrupalı Türklere yardımcı olmak üzere sınır kapılarında bulunmaya devam edecek.

Bu haberin kaynağı ‘Camia Haber‘ olup Erkinses tarafından sadeleştirilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir