İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şike yapmayı kabul etmeyen 14 yaşındaki Türkmen judocu Süleyman Tursunbayev öldürüldü

Şike yapmayı kabul etmeyen 14 yaşındaki Türkmen judocu Süleyman Tursunbayev öldürüldü

Türkmenistanlı Uzakdoğu dövüş sanatı sporcusu Süleyman Tursunbayev, karşılaşmada şike yapmayı kabul etmeyip Başkan Berdimuhamedov’un akrabasına yenilmediği için dövülerek öldürüldü.

Olay şu şekilde gerçekleşti; Türkmenistan’ın Ahal eyaletinde bir dövüş karşılaşması gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov’un akrabası ile Süleyman Tursunbayev finallere kaldı.

Turkmen.news’in haberine göre bu olay Süleyman’a oranla daha kaslı ve atletik kişiler tarafından gerçekleştirildi. Berdimuhamedov rejiminden kaçanlara göre Süleyman Tursunbayev’i polis yada MHM yada bunlara bağlı çalışan sivil casuslar öldürmüş olabilir.

İddiaya göre bazı kişiler Tursunbayev’den cumhurbaşkanının akrabasına yenilmesini istedi. Ancak 14 yaşındaki genç Judocu şike yapmayı kabul etmedi. Hile yapmayarak cumhurbaşkanının akrabasını yenen Süleyman karşılaşmayı kazandı. Bunun üzere koçu ile birlikte kaçırıldı. Bir kaç gün kendisinden haber alınamadı. Daha sonra o ve eğitmeni sokağa terk edilmiş bir halde bulundu.

Ahal eyaletindeki hastaneler onurlu genç dövüşçüyü tedavi etmeyi kabul etmedi. Ailesi çocuklarını alarak 500 km uzaklıktaki kendi eyaletlerine giderek Süleyman’ı tedavi ettirmek istedi. Ancak Türkmen devlet tarafından görevlendirildiği iddia edilen kişiler Süleyman’a çok fazla işkence etmişti. Süleyman Tursunbayev’in anne ve babası “Oğlumuz bir grup insan tarafından dövüldü, ona dokunamıyorduk çünkü acı içindeydi, karaciğeri lapaya dönmüş, kafatası çatlamıştı. Süleyman’ın ailesi “Oğlumuz Türkmenistan bayrağını göndere çekmeyi hayal ediyordu. Suçluların bulunup cezalandırılmasını istiyoruz” diye konuştu. Ne yazık ki genç Türkmen yolda yaşamını yitirdi. Eğitmeni ise hayatta kalmayı başardı.

Bu olay Türkmenistan basını tarafından sansürlendi. Ancak yurtdışındaki Türkmen basını tarafından haberleştirildi.

Turkmen.news’e bu olayı haber veren kaynaklara göre; çevredeki kişiler ambulans çağırdı. Genç adam başkentin hastanelerinden birine götürüldü, ancak doktorlar Süleyman’a yardım etmeyi reddettiler. Görevlilere onu 500 kilometreden daha uzaktaki ikamet yerine Daşoğuz eyaletinin Köhne Ürgenç şehrine götürmelerini tavsiye ettiler. Genç, başkentten götürülerek bölge hastanesine götürüldü ve birkaç gün sonra Süleyman Tursunbaev orada öldü.

Olay Şubat ayının başında yaşandı ancak Süleyman’ın adı açıklanmamıştı. Türkmen News haberin doğrulanması ve merhum Süleyman Tursunbayev’in adının öğrenilmesi sonrası haberi yayınladı.

Süleyman’ın katledilmesi Türkmen aktivistlerini yeniden harekete geçirdi.

19 Şubat Cuma günü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir grup Türkmen vatandaşı, Süleyman Tursunbayev’in öldürülmesin, ve rejimin halka uyguladığı zulmü kınamak için New York’taki BM karargahı önünde grev yapmayı planlıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir