İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papa’nın Irak ziyareti sonrası bastırılan hatıra Kürdistan pulları

Papa Irak’ı ziyaret etti ve Kürdistan eyaletinin başkenti Erbil’de dua ayini yaparak bölgeden ayrıldı. Barzani rejimi bu ziyaret sonrası bir hatıra pulu bastırdı ve bu Türkiye ile Türk milliyetçilerinin tepkisini çekti.

Papa Franciscus (Jorge Mario Bergoglio) ziyareti sonrası bazı hatıra pulları basıldı ve bu bazı kesimleri rahatsız etti. Puldan rahatsız olmak çocukça bir yaklaşım. Asıl rahatsız olmanız gereken ve dillendirmeniz gereken konu şu; Misak-ı Milli sınırları ortadayken eğer sınırları koruyamıyorsak bari bölgedeki yerel Türkleri güçlendirelim. Türkmeneli devleti yada özerk bölgesinin kurulmasını biz sağlayalım demelisiniz. Ancak iktidar ve ortağına mensup siyasiler ve iş adamlarının en çok ticaret yaptığı yer siz söylemeseniz de Irak anayasasında kendine yer tutan Kürdistan’dır.

Papa Türkmence neden teşekkür mektubu yazmadı diye eleştirdi milliyetçiler, çünkü Kürtçe Irak’ta resmi dil ama Türkmence resmi değil.

Çoğunluğunu eski PKK’lı teröristlerin oluşturduğu Peşmerge’ye eğitimi TSK vermedi mi? Kürt bölgesel yönetimindeki inşaat, yol, havalimanı, okul, konut, iş yeri, aydınlatma, elektrik, AVM ihalelerini AKP’li MHP’li yerli ve milli partilerin destekçileri yapıyor. Türkiye, Barzani hanedanı ile iş yapıp onları ciddiye aldığı kadar hiç bir Türkmen siyasiyi dikkate almadı ve desteklemedi. Ancak dizi ve sinema filmleri ile Türkiye, Irak, Suriye Türklerine gaz verdi. Asıl konuşulması gereken konu budur.

Öte yandan Kürtlerin büyük Kürdistan ülküsü öteden beri vardır. Ermenilerde, Yunanlarda da benzer ülküler vardır. Türklerin de böyle ülküleri vardır. Bu istekler bitmez. Ancak ayrılık ve düşmanlığın herkese zarar verdiğini ve kıyamete kadar sürecek bir savaş yaratacağını anlarsa insanlar o zaman değişir her şey. Ayrıca Kürdistan bir bölgeyi temsil ediyor. Devlet olmasına gerek yok. Nasıl Anadolu, Azerbaycan, Turan, Türkistan, Avrasya, Mezopotamya gibi bölgeler varsa, Kürtlerde Kürtlerin yaşadığı bölgelere Kürdistan diyor. Ancak Doğu’dan batıya göç ile sınırları bir hayli genişledi.

Bu Türkiye’de değişen nüfus yoğunluğunun da bir kanıtı. Buna rağmen Kürtler arasında Türklerden nefret edenler olduğu gibi Türkler arasında da Kürtlerden nefret edenler var. Nefret yarayı kaşımak ve iltihaplanmasına neden olur.

Tüm bunları kenara koyarak siz milliyetçilerin hesabını sorması gereken pul değil; madem Misak-ı Milli gerçekleşmedi sen nasıl bir devletsin ki IKBY’nin en çok iş yaptığı ülke, Kürdistan’a en çok yatırım ülkelerden biri ve Peşmerge’ye eğitim veren ülkelerden birisin! Neden fırsatın varken Türkmeneli’nin eyalet olmasını sağlamak yerine alttan alttan Barzani’nin değirmenine su taşıdın? İşte sorulması gereken soru budur.

Ben sınırsız bir dünya arzuluyorum. Sınırlara, silahlara, savaşlara karşıyım. Ben sadece insanım. Hangi millet de doğacağımı ben seçmedim. Bununla birlikte Türk olarak doğdum. O halde soylu bir Türk gibi yaşamalı ve ulusumu onurlandırmalıyım.

Ragıp Kamil İlbeyi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir