İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kanada vizesi ve Kanada çalışma izni nasıl alınır?

Çağdaş bir ülkede kaliteli, bolluk içinde uygar bir yaşam sürmek isteyenlerin yaşamak ve çalışmak istedikleri ülkelerden biri de Kanada.

Elbette girişte Kanada için çok iyi bir tanım yapsak da bu ülkede de rahat yaşam kimseye altın tepsi ile sunulmuyor. Öte yandan geçmişinde ırkçılık ve yerli halka karşı soykırım olan Kanada ve Amerika toplumunda yerli halka yönelik nefret ve saldırılar devam ediyor.

1840 yılında açılmaya başlayan ve 1997 yılına kadar varlıklarını sürdüren 139 tane Hristiyan Katolik Kilisesi yatılı okulunda ailelerinden zorla koparılan, köleleştirilen, Hristiyan olmaya zorlanan binlerce çocuğun katledildiği ve Hristiyan din görevlileri tarafından toplu mezarlara gömüldüğü ortaya çıktı.

Raporlara göre şu ana kadar 5 binden fazla yerli çocuk kilise tarafından katledilmiş olabilir. Bu nedenle 139 yatılı okulun bahçesinde arama çalışmaları yapılıyor.

kanada vizesi kanada vize başvurusu kanada çalışma izni kanada oturum kanada yaşam erkinses
Kanada vize koşullarıyla ilgili sorulara yanıtlar

Tüm bunlara rağmen Kanada çalışmak ve yaşamak için uygun ülkelerden biri. Bu nedenle insanlar sık sık “Kanada çalışma izni nasıl alınır, Kanada vizesi nasıl alınır?” sorularına yanıt arıyorlar.

bu sorulara Erkinses de yanıt alabilirsiniz. Lütfen Erkinses’e üye olmayı, bildirim zilini açmayı, sosyal medyada takip etmeyi unutmayınız.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Vize başvurusu gerçekleştirilirken tüm belgeler eksiksiz toplanmalı, her hangi bir işlem atlanılmamalıdır. Kanada Elçilikleri, yüz yüze görüşme gerçekleştirmiyor. Bunun yerine, hazırlanan vize başvuru formu ve gerekli belgeleri göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaktadır.

Başvuru Formunun Doldurulması: Kişi, yolculuk amacına uygun olarak vize başvuru belgesini, doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Sorulan sorulara açık yanıt verilmeli, doldurulması istenilen alanlarda özenli davranılmalıdır.

Belgelerin Hazırlanması: Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmez. Bunun yerine talep edilen evraklar göz önünde bulundurularak değerlendirme gerçekleştirilmektedir.

Biyometrik İşlemler: Kanada vize başvurusunun tamamlanması için İstanbul ve Ankara’daki Kanada Vize Merkezlerinde parmak izi ve diğer biyometrik işlemlerin tamamlanması gerekmektedir.

Ek Olarak İstenilen Bilgiler

 • Aile Bilgi Formu ( IMM5645E ) – eşlerin, ebeveynlerin, çocukların, erkek ve kız kardeşlerin adları, soyadları, doğum tarihleri, adresleri ve mesleği belirtilir.
 • Kısa veya uzun süreli eğitim alacak öğrenciler için okul kabul belgeleri.

Online Kanada Vizesi Başvurusu

“Kanada vizesi nasıl alınır?” sorusunun en önemli aşamalarından biriside vize başvuru formunun doldurulmasıdır. Kanada vize başvurusu doğrudan Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC) web sitesi üzerinden online olarak yapılabilir. Online başvuru ekranına geçmeden önce kısa bir uygunluk testine girmeniz gerekmektedir.

Ardından gerekli belgeler yüklenmelidir:

 • Vize başvuru formu doldurulup, PDF formatında kaydedilmeli, (Online başvurularda imzaya gerek yoktur.)
 • Otel ve uçak biletlerinin onayını PDF, DOC veya DOCX formatında kaydedin (eğer online ortamda kayıt edilmediyse taranıp, yüklenmesi gerekir.),
 • Vize başvuru fotoğrafı,
 • Çalışma kayıtları, banka hesap dökümleri ve istenilen tüm belgeler taratılıp, yüklenmelidir.

Dosya boyutları 4 MB’ı geçmemelidir. Belgeler aşağıdaki formatlarda kabul edilir: belgeler için – PDF, DOC veya DOCX, resimler için – JPG, TIFF, PNG.

Bir sonraki adım, sisteme güvenli giriş için bir elektronik erişim anahtarı elde etmektir. Bunu yapmak için, e-hizmetler bölümünde Kanada Vatandaşlık ve Göç Bakanlığı web sitesinde bir hesap açmanız gerekir.

Kayıt olduktan sonra, sistemin adım adım talimatları doğrultusunda vize talebinin oluşturulmasına devam edebilirsiniz. Gerekli tüm belgeleri yükledikten sonra, bir kredi kartı kullanarak vize ücretini ödemelisiniz (ödeme için VISA, MasterCard kabul edilmektedir).

Ücret ödendikten sonra, başvuru otomatik olarak CIC’ye gönderilecek ve başvuru sahibi, kayıt sırasında verilen ve yazdırılması gereken e-posta adresine onayı gelecektir.

Başvuru incelendiğinde ve hakkında bir karar verildiğinde, başvuru sahibi e-posta ile ilgili bir bilgilendirme yapılacaktır. Eğer vize başvurusu olumlu sonuçlandıysa Kanada Vize Merkezlerinden birisine teslim edilmesi gerekmektedir.

Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport,
 • 3,5×4,5 cm boyutlarında 2 adet fotoğraf CIC gerekliliklerine uygun olması gereken fotoğraf,
 • İngilizce veya Fransızca doldurulmuş vize başvuru fornu (Türkçe doldurulmuş formlar kabul edilmez.) (IMM 5257 başvuru formu)
 • İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Ek Aile Bilgi Formu (IMM5645E)
 • İngilizce veya Fransızca olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış “Geçici İkamet Vizesi Başvurusuna İlişkin Ek Bilgiler”;
 • Seyahat için yeterli ücretin gösterilmesi: Banka hesap dökümleri veya maddi durumu belgeleyen evraklar,
 • Varsa uçak bileti, otel rezervasyon numarasını gösteren belgeler,
 • İş yerinden talep edilen belgeler,
 • Öğrenciler için öğrencilik belgesi,
 • Gerekli durumlar noter onaylı muvafakatname,

Kanada Vize Ücreti

Kanada vize ücreti başvurusu yapmak isteyen hemen herkes için cevaplanması gereken en önemli soru işaretlerinden bir tanesi de Kanada vize ücreti ne kadar olur. Şimdi gelin Kanada kapılarını ardına kadar aralamanıza olanak sağlayacak Kanada vizesi için ne kadar ödemeniz gerektiğine bir göz atalım.

Kanada Turist Vizesi Ücreti: 185 Kanada Doları

Kanada Öğrenci Vizesi Ücreti: 235 Kanada Doları

Kanada Vizesi Biyometrik İşlemler

Kabaca parmak izi ve uygun fotoğraf olarak ele alınabilir. Biyometrik işlemler İstanbul ve Ankara’daki Kanada Vize Merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. 14 yaşından küçük çocuklar ve 79 yaşından büyük kişiler bu işlemlerden muaftır.

Kanada Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

Fotoğraf ölçüleri online formda 40×320 piksel çözünürlükte 60-240 KB boyutunda olması gerekir. Yüz görüntüsü fotoğrafın %70 ile %80 arasında kapsamalıdır. Fotoğrafın eskiliği maksimum 6 aylık olmalıdır.

Normal vize başvurularında fotoğraf ölçüsü: 35×45 mm’dir. Aynı şekilde yüz net olarak gözükmelidir. Omuz ve üzerinin çekilmesi gerekmektedir. Örnek fotoğraflar aşağıda yer almaktadır.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Vize başvurularının sonuçlanmasını etkileyen birçok faktör vardır. Başvuru amacınız, ne zaman başvuru gerçekleştirdiğiniz, konsolosluğun yoğunluğu gibi birçok faktör daha vize başvurusunun sonuçlanma süresini etkilemektedir. Ortalama süre 2-4 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Kanada vizenizin başarılı bir şekilde sonuçlanması ve vize çıktıktan sonra seyahatinizi gerçekleştirmeniz adına uygun zamanlarda başvuru yapmanız çok önemlidir. Başvurusunu son günlere bırakan hemen her birey Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusuna cevap arar. Bu anlamda net bir cevap vermek oldukça zordur.

Kanada Vizesi Red Sebepleri

Yapacağınız başvurularda aşağıda ifade edilen detayları inceleyerek hatayı nerede yaptığınızı ve neden red aldığınızı öğrenebilirsiniz.Purpose of Visit:En sık karşımıza çıkan  vize red sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle acemi danışmanlar tarafından gerçekleştirilen başvurularda en sık alınan red nedenidir. Vize talebinizin sebebinin anlaşılamamasıdır.Travel History: Daha önce yurt dışı deneyimi olmayan kişilerin karşısına en sık çıkan red nedenidir. Kişinin gidip, yasal olmayan yolla kalacağına inandığı için karşısına çıkmaktadır.Financial Reasons: Seyahat amacınızı karşılayacak seviyede bakiyeye veya gelire sahip olmadığınız durumlarda karşımıza çıkabilecek red nedenleri arasında yer almaktadır.

Kanada Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada vize başvurusu gerçekleştirilirken tüm adımların dikkatlice yerine getirilmesi büyük bir öneme sahiptir. Süreç seyahat amacınıza uygun olan vize başvuru formunun doldurulmasıyla başlamaktadır. Talep edilen evraklar İngilizce veya Fransızca olarak hazırlanmaktadır. Sonrasında Ankara veya İstanbul’daki Kanada Vize Merkezleri aracılığıyla biyometrik işlemler ve evrak teslimleri tamamlanmaktadır.

Kanada Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Vize Başvuru Formu:Kanada Konsolosluğu vize değerlendirmesini başvuru formuna göre yapmaktadır. Eksiksiz ve güvenle Kanada vizesi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Kanada Aile bilgi formu
 • Geçerli pasaport
 • Varsa eski vize fotokopileriniz
 • 2 adet fotoğraf, (Kanada Vizesi Fotoğraf Ölçüleri)

Başvuru Formu

Kanada vize başvurusunun en önemli aşamalarından biriside başvuru formunun eksiksiz olarak hazırlanmasıdır. Vize başvuru formunda kişinin bilgileri ve seyahat amacına uygun olarak doldurulmalıdır. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmez. Bunun yerine hazırlanan vize başvuru formu üzerinden değerlendirme gerçekleştirilmektedir.

Kanada Turist Vizesi Ücreti Ne Kadar ?

Ücreti 185 Kanada Dolarıdır. Kanada vizesi harç bedeli online olarak tahsil edilmektedir.

Ne Kadar Sürede Çıkar ?

Kanada turist vizesinin sonuçlanma süresi kişiye ve başvurunun gerçekleştirildiğine döneme bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ortalama süre 2-5 hafta arasında değişiklik göstermektedir.

Çocuklar İle Seyahat

Çocuklar ile seyahat etmek ebeveynler için oldukça zordur. Ancak bu zorluğun boyut değiştirdiği konulardan bir tanesi de Kanada’ya çocuklarla seyahat etmektir. Kendi adınıza Kanada vize başvurusu yaptıysanız çocuklar için de sizleri bekleyen bir sürpriz var.

Çocuklarla seyahat etmeyi planlıyorsanız: Yaşlarına bakılmaksızın onlar içinde vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Ebeveynlerinden biriyle veya farklı bir kişiyle seyahat edeceklerse noter onaylı vekaletname olması gerekmektedir.

Çocuğun her iki ebeveyni de refakatsiz seyahat etmesi durumunda, çocuğun tam bakımını Kanada vatandaşına veya daimi ikametgahına emanet eden noter tasdikli bir Ebeveyn Bakımı Onayı sağlaması gerekir. Onay her iki ebeveyn tarafından imzalanmalıdır.

Ayrıca , Kanada’da kaldığı süre boyunca çocuğa bakacak bir Kanada vatandaşı veya en az 19 yaşında daimi ikamet eden bir vasi tarafından imzalanmış noter tasdikli bir beyanname sağlamalısınız.

Önemli Not: Çocuk kaç yaşında olursa, olsun seyahat için pasaportu olması gerekmektedir.

Kanada Transit Vizesi

Kanada üzerinden farklı ülkelere seyahat edecek kişilerin transit vizeye ihtiyacı vardır. Kanada transit vize sahipleri havalimanının dışına çıkamazlar! Sadece Kanada havalimanlarından başka ülkelere seyahat ederken kullanma izinleri vardır. Kara veya deniz yoluyla seyahat edecek kişiler transit vize uygulamasından yararlanamaz. Kişilerin vize başvurusu gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Kanada Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Süreç vize başvuru formunun doldurulmasıyla başlamaktadır. Kanada transit vize başvurusu yapılırken hangi ülkeye seyahat edileceği, seyahatin amacı ve planları eksiksiz olarak paylaşılmalıdır. Kanada Konsolosluğu yüz yüze görüşme gerçekleştirmez. Bunun yerine hazırlanan vize başvuru formu ve evrakları göz önünde bulundurarak değerlendirme gerçekleştirmektedir.

Kanada Transit Vize Ne Kadar Sürede Çıkar ?

Kanada transit vize başvuruları olabildiğince erken gerçekleştirilmelidir. Normal koşullarda ortalama 7-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ancak seyahati riske atmamak için 4 hafta öncesinden başvuru gerçekleştirmek çok daha yararlı olacaktır.

Kanada Çalışma İzni

Kanada çalışma vizesi ve Kanada çalışma izni için süreçler farklıdır. Kanada çalışma izni almak için doğrudan Kanada’daki bir işletmeden davet mektubu almanız gerekir. Size, 3. Şahıs veya kurumların Kanada’da iş bulması mümkün değildir.

 Kanada çalışma izni daveti geldikten sonra Kanada çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Sadece çalışma izni sahibi olmanız, vize almanız için yeterli değildir. Vize onayı için aranılan farklı şartlar vardır.

Kanada Çalışma Vizesi

 Vize başvurusunda tüm adımlar dikkatli atılmalıdır. Bir iş yerinden alacağınız davet, kesin olarak Kanada çalışma vizesi sahibi olacağınız anlamına gelmez. Kanada çalışma vizesi sahibi olmak için aranılan belli özellikler vardır.

 • İş Davetiyesine Sahip Olmak! Davetiye olmadan başvuru işlemleri gerçekleştirilemez.
 • Gerekli maddi bütçeye sahip olmak,
 • İngilizce veya Fransızca bilinirlik sınavlarının sonuçları gereklidir.
 • Gerekirse sağlık raporu almanız gerekebilir.
 • Gerekli evrak listesi eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

 Eğer çalışma davetiniz varsa; Detaylı bilgi almak için Kanada Kültür Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Vize başvurusu yapmak ve daha fazla bilgi almak için Kanada Kültür Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir