İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İstanbul’da kaç cadde ve meydan var?

İstanbul’da kaç cadde ve meydan var?

Türkiye haber sitelerini ve gazeteleri takip ediyorum. İstiklâl Caddesi aşağı, Taksim Meydanı yukarı!

Sormak istiyorum İstanbul’da kaç cadde ve meydan var?

Yanıtı ben vereyim; İstanbul’da bir tane cadde ve bir tane meydan var!

Kimse şunu demiyor; Ne İstiklâl Caddesiymiş, ne Taksim Meydanı’ymış arkadaş bu şehirde neden başka ünlü, tarihi, önemli, gezilen, hâlâ çekici olmayı başarabilen başka cadde ve meydan neden yok?

Neden İstanbul’u yansıtan başka bir cadde, meydan yok? Neden İstiklâl gibi caddeler yapmayı başaramadık? Neden caddeler betona boğulup, ağaçlar saksılara girerken şehrin ruhu buralara sirayet etmedi?

Avrupalı mimarlar, Yahudi, Rum ve Ermeniler bu topraklar için böylesine Avrupaî bir cadde bırakmışken yıl 2021 olduğu halde biz neden çarpık kentleşme, kalitesiz yapılar, deprem toplanma alanlarına yapılan yapıları konuşuyor ve işgal edilip ranta kurban giden doğal yapıları neden koruyamıyoruz?

“Hemşerim memleket neresi?”

Bunları İstanbullular neden sormuyor?

Çünkü bu şehre göçen, üçüncü, dördüncü kuşak olup kütüğü İstanbul’da olsa bile hemşeri derneklerinde memleket hasretini dindirenler var. Şehri benimsemiyorlar. Bu nedenle her talanı mazur görüyor.

İstanbul’u memleketi olarak görmüyor. “Memleket neresi hemşehrim?” Sorusuna verilen “İstanbulluyum” yanıtını kabul etmiyor.

“Bu şehirde İstanbullu yok, olsa olsa Ermeni’dir Rum’dur” diyor. “Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” marşını ezbere bilmese bile adı gibi tanıyor ezgilerini…

İstanbul’da 16 milyon insan yaşıyor ancak İstanbullu yok mu?

Elbette var. İstanbul’u seven, özleyen, şehrini kirletmeyen, zarar vermeyen, koruyan, İstanbul için kaygılanan, ilinin tarihini bilen, uygarlığın beşiği, Türk kültürünün gelişmesindeki en önemli yol başçısı olarak görenler var.

İstanbul, İstanbullulara, İstiklâl Caddesi ise, Paris’i, Berlin’i, Tahran’ı, Moskova’yı, Roma’yı, Atina’yı, Buhara’yı, Kahire’yi bu şehre taşıyanlara hasret.

Ragıp Kamil İlbeyi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir