İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk Türk kadın doktor Safiye Ali Dortmund’da yatıyor

Osmanlı paşalarından 2. Abdülhamit’in yaveri Ali Kırat Paşa’nın kızı olarak 2 şubat 1894 yılında İstanbul’da dünyaya gelen, Robert Koleji’nde tamamladığı eğitimine Tıp dalında Almanya Würzburg’da devam eden, Dr. Ferdinand Krekeler ile evlenen ve Dortmund’da vefat eden İlk Türk kadın doktor Safiye Ali 127 yaşında

Google, Osmanlı Devleti ve Türkiye’nin ilk Türk kadın ve çocuk hastalıkları doktoru Safiye Ali’nin 127. doğum gününü andı

Google, Osmanlı paşalarından 2. Abdülhamit’in yaveri Ali Kırat Paşa’nın kızı olarak 2 şubat 1894 yılında İstanbul’da dünyaya gelen, Robert Koleji’nde tamamladığı eğitimine Tıp dalında Almanya’ya devam eden, Safiye Ali’nin 127. doğum gününü kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ve çocuk hastalıkları doktoru Safiye Ali
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ve çocuk hastalıkları doktoru Safiye Ali

Almanya’nın Würzburg ilinde tıp okuyan Ali, Birinci Dünya Savaşı yıllarının zorlu koşullarında eğitimini tamamlar ve Dr. Ferdinand Krekeler ile evlenir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ve çocuk hastalıkları doktoru Safiye Ali

Doktorluk yapmak için Türkiye’ye dönen Safiye Ali, 1923 yılında ilk muayenehanesini İstanbul’da açar. O, aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ve çocuk hastalıkları doktorudur. Aynı zamanda, zamanında kendisinin tıp eğitimi alamadığı İstanbul’da, Amerikan Koleji’nde tıp dersleri veren ilk kadın öğretim görevlisi de olur. Kendini adeta kadınlara ve çocuklara adayan Dr. Safiye Ali, maalesef mobbing ve toplumsal önyargılar nedeniyle mesleğini gerektiği gibi İstanbul’da icra edemez ve tekrar Almanya’ya döner.

Türkiye’nin ilk kadın doktoru Safiye Ali Krekeler Almanya’da pek çok çalışmaya imza atar. Son derece ilginç ve başarılarla dolu bir yaşam öyküsü olan Safiye Ali’nin ömrü genç denebilecek bir yaşta 58 yaşında meme kanseri nedeniyle 5 Temmuz 1952’de sona erer.

Doktor Safiye Ali’nin Dortmund’ta bulunan mezar yeri tespit edildi

Haberler üzerine konuyla ilgilenen T.C Essen Başkonsolosluğu Facebook hesabından Ülkemizin ilk kadın tıp doktoru Safiye Ali’nin Dortmund’ta bulunan mezar yeri tespit edilmiştir. T.C. Essen Başkonsolosluğu’nun girişimiyle, Dortmund Türk Dernekleri Platformu ve Dortmund Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle de Safiye Ali’nin mezar yerinin tam olarak nerede olduğu belirlendi.  Anılan kurumlara teşekkür ediyoruz.

Arama motoru Google, 127. doğum yıldönümü vesilesiyle 2 Şubat 2021 tarihinde görseli aşağıda yer alan Doodle’ı yayınlamıştır. Doktor Safiye Ali’nin mezarı ile ilgili düzenlemeler konusunda Dortmund’daki paydaşlarımıza birlikte bir çalışma yapılması öngörülmektedir” şeklinde bir mesaj yayınladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın ve çocuk hastalıkları doktoru Safiye Ali kimdir?

Safiye Ali 2 Şubat 1894’te İstanbul‘da dünyaya geldi. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapan Safiye Ali’nin adı Süt Damlası Bakımevleri ile anılır. Mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katılarak Türk kadınının seçilme hakkı için mücadele etmiştir. Ailesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde çeşitli hizmetleriyle tanınmıştır. Dedesi Hacı Emin Paşa 17 yıl Mekke şeyhülislamlığı yapmış ve halen aktif beş vakıf kurmuştur. Babasını küçük yaşta kaybeden Safiye Ali, dedesi Emin Paşa’nın Valideçeşme’deki konağında büyüdü. Istanbul’da Amerikan Kız Koleji’nde öğrenim gördü. Ocak 1916 da kolejden mezun oldu. I. Dünya Savaşı sürerken maddi güçlüklere rağmen Almanya‘ya giderek ile Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gördü. 

 Amerikan Koleji mezunu olması sebebiyle zorluk çıkaran Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı, sınavda aldığı birincilik derecesi karşılığı Safiye Ali’ye “doktor namzeti” unvanını verdi. İstanbul’a döndükten Altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya’ya gitti. Burada eşi Dr. Ferdinand Krekeler (sonradan aldığı adı ile Ferdi Ali) ile evlendi. Haziran 1923’te Türkiye’nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini aldı ve eşi ile birlikte Cağaloğlu’nda muayenehane açtı. İstanbul’da beş yıl doktorluk yaptı ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçti. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçti. Safiye Ali ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmek üzere Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi’ni kurdu. Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katıldı ve Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalıştı. Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye’den ayrılarak Almanya’ya yerleşti. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdürdü. 5 Temmuz 1952’de Dortmund’da hayatını kaybetti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir