İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

HES kodu Türkiye’deki yabancıları mağdur etti

HES kodu eşleşmesi yapılmadan toplu taşıma kartları kullanılamaması, kentte çalışan binlerce yabancıyı zor durumda bıraktı. TC kimlik numaraları olmadığı için HES kodu alamayan ve bu nedenle de toplu taşıma araçlarına binemeyecek olan yabancı işçiler, sorunun çözümü için yardım bekliyor.

3 yıldır Türkiye’de çalışan Afganlı bir mülteci, “İşime gidemezsem işten çıkarılırım, yarın işime nasıl gideceğim bilemiyorum” dedi. 19 yaşındaki Afganlı Murat ”Pazartesi işe nasıl gideceğimi düşünüyorum çünkü HES kodum yok. Nasıl gideceğim işe? Çok sıkıntı var. Bize yardımcı olunsun. Ben HES Kodu istiyorum” dedi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda 15 Ocak’tan itibaren toplu taşıma araçlarına binerek HES kodu zorunluluğu uygulaması başladı. Buna göre toplu taşıma araçlarında kullanılan İstanbulkartı’nı HES kodu ile eşleştiremeyenler bu araçlara binemeyecek. 20 yaş altı ve 65 yaş üstünde olan vatandaşlar toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. bu arada, kentte yaşayan yaklaşık 400 bin civarındaki mülteciler de TC kimlikleri olmadığı için alamadıkları HES kodu nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre İstanbul’da yaşayan mülteci sayısı 400 bin. Sadece İstanbul’da tüm Avrupa’dakinden daha fazla mülteci var. Türkiye’de statü talepleri karşılanmayan mülteciler ekonomik krizin ardından pandemi ile sarsıldı. Düşük ücrete, güvencesiz şekilde çalıştırılan mülteci işçilerin yaşadığı sorunlar salgınla birlikte ikiye katlandı. Türkiye’de zor koşullarda çalışan mülteciler HES kodu zorunluluğunda yaşadıkları sıkıntı için yetkililerden yardım istiyorlar.

Ülkelerinde yaşanan savaştan, ekonomik sıkıntılardan kurtulmak, daha rahat bir hayat sürebilmek için topraklarını bırakıp, sığınacak bir yeni bir vatan arayan ve zorlu bir yolculuğa çıkan mülteciler ANKA’dan Edda Sönmez ve Adem Karabayır’a konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir