İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hamburg gezi rehberi

Almanya’nın en önemli kentlerinden biri olan Hamburg; Berlin’den sonra en kalabalık ikinci şehirdir ve Avrupa’nın ikinci en büyük limanına ev sahipliği yapar.

Kanallarla birbirine bağlı olan bu şehirde yaşam çok eskiye dayanır. Şehir, ismini İmparator Şarlman’ın MS 808 yılında yaptırdığı “Hammaburg” adındaki kalesinden almıştır. Hamma kelimesi batalık içindeki ağaçlık, ağaçlık tepe anlamına gelir. Burg kelimesi ise kale anlamındadır ve şehrin adı bu iki kelimenin birleşmesiyle oluşur.

Almanya Hamburg

Almanya’da yüksek dağların olmamasından ve nemli batı rüzgârlarının kurduğu üstünlükten dolayı yıl içinde çok fazla sıcaklık farkı oluşmaz. Ilımlı bir iklime sahiptir. Ülkedeki iklim, Gulf Stream etkisi altındaki Kuzey Atlantik Akıntılarından etkilenmektedir. Kuzey Denizi sınırlarındaki Jutland Yarımadası ve Ren Bölgesi de dahil birçok bölge bu ısıtıcı sulardan etkilemektedir. Doğuda uzun ve sert kış ayları, sıcak yaz ayları ve ülke geneline göre düşük yağış miktarıyla kıtasal iklim, orta ve güney Almanya’da karasal ve okyanusal iklim arasında bir geçiş söz konusu, kuzeybatı ve kuzey bölgelerinde ılıman ve okyanusal iklim kendini göstermektedir.

Elbe Nehri kıyısında kurulan şehirde birçok köprü bulunur. Bu nedenle Avrupa’nın en fazla köprüsüne sahip şehri olarak bilinir. Ayrıca kuzeydoğusunda Lübeck ve güneybatısında Bremen şehirleri ile yakın mesafede bulunmaktadır. Avrupa’nın orta ve kuzey bölgesini kültürel, tarihsel ve en önemlisi ekonomik olarak birbirine bağlayan bir köprü görevi görür. Denizcilik konusunda da oldukça ünlü bir şehirdir.

Ne zaman gitmelisiniz?

Hamburg’da en yüksek sıcaklıklar temmuz ve ağustos aylarında görülürken en soğuk aylar ise aralık ve şubat ayları arasındadır. Ilıman iklime sahip olması sebebiyle, bölgeyi gezmek için en uygun aylar mayıs ve eylül aylarıdır. Bu dönemlerdeki ideal hava sıcaklığı gezi planınızı rahatlıkla uygulamanıza olanak sağlayacaktır. Şehri tam anlamıyla keşfedebilmek için 3 günlük seyahat planı yapabilirsiniz.

HAMBURG’DA ALMANCA DİL KURSLARI

Hamburg iklimi de Almanya’nın kuzeyine özgü ılık ve yağışlı okyanus iklimidir. Hamburg hava durumu genel olarak yağışlıdır ve yaz aylarında yağışlar artar. Ülkede yazlar oldukça sıcak, kışlar ılık geçer. Hamburg’a yapılacak bir gezi için hava sıcaklığının -2 ve 4 derece arasında değiştiği, şehirdeki en soğuk dönem olan Aralık-Şubat dönemi tavsiye edilmez. Hamburg ne zaman gidilmeli sorusunu, Mayıs-Eylül arası olarak yanıtlanabilir. En yüksek sıcaklıkların görüldüğü dönem Temmuz-Ağustos arasındaki dönemdir. Bu dönemde en yüksek sıcaklık yaklaşık 22 derecedir. 

Hamburg’daki Festivaller

Hamburg birçok kültürü ve kendine ait Kuzey Almanya kültürünü bir arada yaşayan bir şehirdir. Bu nedenle şehirde sıklıkla düzenlenen kültürel ve tarihsel olarak önemli festivaller bulunmaktadır. Geziniz sırasında bu festivallerden birini veya birkaçını görmeniz şehri tanımanız adına bir fırsat olacaktır.

Bunların yanında, şehir ve doğa yaşamının en güzel birlikteliğini görebileceğiniz şehre yapacağınız seyahatlerde hava durumu Hamburg için çok önemli olmayabilir. Doğa ile kent yaşamının harmanlandığı, su kenarındaki yeşil metropol olarak da bilinen Hamburg, 2011’de Avrupa çevre başkenti seçilmiştir. Şehirde, içinden geçen birçok nehirden dolayı, Venedik ve Amsterdam’da olduğu gibi birçok köprü bulunmaktadır. Şehrin yarısına yakın bir kısmı yeşil alanlar, koruma altındaki doğal alanlar ve ormanlardan oluşmaktadır. Bu nedenle Hamburg her mevsim ziyaret edilebilecek bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca neredeyse her mevsim yapılan etkinlikler, fuarlar ve festivallerle daha renkli bir hal almaktadır. Örneğin; Mayıs ayında şehirde bulunacaklar, Hamburg Limanı Festivali ve 19 Mayıs’ta yapılan Japon Kiraz Çiçeği Festivali’ne katılabilirler. Her biri dört hafta süren Hamburger Dom Fuarı da Mart, Temmuz ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Almanya’daki en büyük şehirlerden olan Hamburg, yılın farklı zamanlarında binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Hamburg festivalleri

Dom Festivali (Mart, Ağustos, Kasım)
Japon Kiraz Çiçeği Festivali (Mayıs)
Uluslararası Havai Fişek Gösterisi (Ağustos)
Reepherbahn Müzik Festivali (Eylül)
Elbjazz Festivali (Haziran)

Hamburg DOM Festivali sadece Hamburg’un en parlak tatili değil aynı zamanda ülkedeki en popüler festivallerden biri. Çok sayıda ilgi çekici yer ve perakende mağaza ile süslenmiş caddeler kilometrelerce uzanıyor. Mevcut tüm sürüşleri denemek ve satışa sunulan ürün çeşitliliğine bakmak için yürüyüşlerle ve eğlenceyle dolu bir günden fazlasına ihtiyacınız olacak.

Mayıs ayının başlarında limanın doğum günü ile Japon kiraz çiçeği festivali kutlanmaktadır ve Ağustos ayı başlarında da, uluslararası havai fişek gösterisi ile birlikte, Alster eğlenceleri düzenlenmektedir.  Bunların yanı sıra şehirde, geniş çaplı spor olanakları bulunmaktadır. Bu yeşil metropol’ü bir bisiklet ile keşfetmek ve Alster nehri üzerinde pedallı veya kürekli tekne sürmek mümkündür. Yaz aylarında ise müzik festivalleri düzenlenmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir