İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Frankfurtlu Tolga Akkaya: Boksörlükten tarihi dizilere

Tolga Akkaya, Almanya’ya göç ede Türk Akkaya ailesinin pehlivan oğlu. 1982 yılında Almanya’nın Frankfurt ilinde dünyaya gelen Akkaya sevdiği mesleğin peşinden gitti. Frankfurtlu Tolga Akkaya, yakışıklı bir erkek olmasının yanı sıra Türk savaşçısı Alpleri canlandıracak pehlivan yapılı bir bedene sahip. Erkin Ses sizlere başarılı Avrupa Türkünü tanıtıyor. Tolga Akkaya kimdir?

Başarılı rolleriyle sinemaya gönül vererek gençlerin rol modeli olan Tolga Akkaya ‘Kuruluş Osman’ dizisi, ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ filmi ve ‘Savaşın Efsaneleri’ belgeselindeki başarılı rolleriyle adından söz ettirmiştir.  Tolga Akkaya, “Sevdiğim işi yaptığım için başarılı oldum” dedi.

Almanya’nın Frankfurt kendinde 1982 yılında dünyaya gelen, yönetmenlik ve oyunculuk eğitimi almamasına rağmen kendi imkanlarıyla teknik öğrenerek adından söz ettiren gurbetçi Tolga Akkaya başarısıyla ön plana çıkıyor. “Kuruluş Osman” dizisinde, “Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı” filminde ve “Savaşın Efsaneleri” adlı belgeselde başarılarını perçinleyen Akkaya, “Çocukluğumdan beri hep dövüş filmleri seyrederek büyüdüm. Okul yıllarımda hep filmlerin etkisinde kalıp ders çalışmazdım, dolayısıyla başarılı bir öğrenci değildim. 15 yaşında babam izin vermemesine rağmen gizlice boks kulübüne gitmeye başladım. Bir taraftan çalışarak diğer taraftan da AKTO film şirketini kurarak hayalimi gerçekleştirmek için gayret gösterdim” diyerek başarı merdivenlerini tırmandığını ifade etti.

“Sevdiğim bir işi yaptığımı için de başarılı oldum” diyen Akkaya, “Fiziğim ve savaş sahnelerindeki başarılı oyunumla kabul gördüm. Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, Savaşın Efsaneleri ve son olarak Kuruluş Osman dizisinde Osmangazi’nin Alpleri arasında rolümü yapıyorum. Çok değerli sanatçılarla birlikte çalıştığımız için çok avantajlıyım. Her gün yeni şeyler öğrenerek eksiklerimi tamamlıyorum” diyerek hayranlarına ‘sevdiğiniz işi yapın’ tavsiyesinde bulundu.

Tolga Akkaya kimdir?

Oyuncu, sporcu, boksör. 1985, Ordu doğumlu. 1.85 m, 90 kg. Almanya’da yaşayan ve boksla ilgilenen Tolga Akkaya, bu alanda önemli şampiyonluklar aldı. Kafes dövüşünde de önemli bir şöhrete sahip olan Akkaya, birçok ünlüye de koruma olarak hizmet verdi.

Türk dizi film ve sinemasının gelmiş geçmiş en iyi aksiyon aktörlerinden Cüneyt Arkın’dan bayrağı devralmak isteyen Tolga Akkaya, kendine çok güveniyor.

Tolga Akkaya, sektörde yeni bir isim. 2019’dan itibaren dizi filmlerde yer almaya başladı. Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı dizisinde Akıncı Demir Pehlivan karakterini, aynı yıldan itibaren Kuruluş Osman dizisinde Dumrul karakterini canlandırdı.

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Kuruluş Osman (Dumrul, TV Dizisi 2019-2020)

Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı (Akıncı Demir Pehlivan, TV Dizisi 2019)

KAYNAKÇA: Tolga Akkaya (imdb.com, 15.10.2020), Bodyguardlıktan aksiyon sahnelerine! (25.05.2019), Tolga Akkaya (diziseti.tv, 15.10.2020), Tolga Akkaya (beyazperde.com, 15.10.2020).

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir