İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En iyi 10 meze ve Türkiye’de meze kültürü

Türkiye mutfağına ait en iyi 10 meze belirlendi. Türkiye’de meze kültürü, çok eskilere dayanıyor. Farsçadan Türkçemize geçen meze sözcüğü tat anlamına geliyor. Zaten meze de doyumluk değil tadımlık, sohbet sofralarında içeceklere eşlik eden lezzetler olarak bilinip yapılıyor, yüz yıllardır Türk sofralarını süslemeye devam ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) uluslararası tanıtım çalışmalarını yürüttüğü Go Turkey internet sitesinde, 5’i soğuk, 5’i sıcak olmak üzere en iyi 10 meze belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) uluslararası tanıtım çalışmalarını yürüttüğü Go Turkey adlı web sayfasında mezeler için “Meze sizi doyurmak için değil, rakının tadını çıkarırken ağzınızdaki tadı değiştirmek için var. Hatta pek çok kişi, sohbetin rakınıza eşlik edecek en iyi meze olduğunu iddia edebilir” dendi.

Soğuk mezelerde ilk 5; 1. Fava, 2. Mercimek Köftesi, 3. Deniz Börülcesi, 4. Ezme 5. Çerkes Tavuk

Sıcak mezelerde ilk 5; 1. Paçanga Börek, 2. İçli Köfte, 3. Pastırmalı Humus, 4. Karides Güveç, 5. Balık Kokoreç

Türkiye’de meze kültürü

“Meze” kelimesi, “tat” anlamına gelen Farsça “maza” kelimesinden türemiştir. Türkiye’de Meze sofra etrafında bir yaşam tarzı, sevdikleriyle uzun saatler geçiriyor. Meze sizi doyurmak için değil, rakının tadını çıkarırken ağzınızdaki tadı değiştirmek için var . Hatta pek çok kişi, sohbetin rakınıza eşlik edecek en iyi meze olduğunu iddia edebilir!

Türklerin anason aromalı içeceği olan rakı, zaman zaman “aslan sütü” olarak anılır.

Günümüzde mezelerin tadına her türlü içecekle varılabilir. Özellikle genç nesil genellikle şarap içerken mezenin tadını çıkarmayı sever. Aslında, Türk şarapları da büyük eşliğinde vardır meze sofrası (meze masaya).

Bir meze şey küçük tabaklar içinde servis edilebilir: yoğurt otlar (soğuk veya sıcak servis edilebilir), turşu (turşu), ezine peynir ve kavun, zeytinyağı bazlı sebze yemekleri, zeytinyağlı sarma (yaprak dolması veya lahana yaprakları pişirilen zeytinyağı), haydari ( otlu , baharatlı ve sarımsaklı süzme yoğurt), lakerda (palamut turşusu), roka salatası, domates ve soğan salatası, közlenmiş patlıcan salatası, marine edilmiş balık, ahtapot salatası, karides söğüş (zeytinyağı ile soğuk servis edilen karides yağ), sotelenmiş yabani otlar, sarımsak, pilaki (domates sosu ve zeytinyağlı fasulye), fava(soğan ve zeytinyağlı fava püresi), zeytin, şakşuka (domates soslu kızarmış patlıcan), kereviz salatası, zeytinyağlı enginar…

Meze sofrasının asit, yağ ve tuzda dengelenmesi gerektiğini söylemeliyiz. Mezelerle birlikte kızarmış ekmek, pide veya mısır ekmeği servis edilebilir.

10 EN İYİ MEZE PICKS

Türkiye yolculuğunuzda lezzetli ve besleyici birçok yemek bulacaksınız. Mezeler, meyhanelerde (geleneksel Türk tavernaları), restoranlarda ve kafelerde bulunan en yaygın yemeklerden bazılarıdır . Mezeler tipik olarak, masanızdakiler tarafından paylaşılması amaçlanan küçük sıcak ve soğuk yemeklerin bir karışımıdır. İşte bir dahaki sefere bir menüye bakarken için en iyi 10 seçim.

Soğuk Meze

1. Fava – Bakla Püresi

Türk mutfağı tamamen basit malzemeler almak ve bunlardan en iyi şekilde yararlanmakla ilgilidir. Bu mezede bakla pişirilir, ezilir ve ardından kare şekline getirilir. Taze soğan, limon, dereotu ve bir tutam zeytinyağı ile servis edilen bu yemek klasik, doyurucu bir meze.

2. Mercimek Köftesi – Mercimek Köftesi

Mercimek köftesi geleneksel olarak mercimekten yapılır, ezilir ve kırmızı domates sosu, taze doğranmış maydanoz ve taze soğan ile her lokmada taze bir gevreklik sağlayan taze soğan ile köfte şeklinde şekillendirilir. Mercimek köftesi sadece vejeteryan değil, aynı zamanda vegandır ve ülke çapında yaygın olarak bulunur.

3. Deniz Börülcesi – Samphire

Safir (Crithmum) bir deniz sebzesidir. Türkiye’nin bol kıyı şeridi, neredeyse yıl boyunca sampirin mevcut olduğu anlamına gelir. Bu, yılın herhangi bir zamanında mükemmel bir yemektir, ancak özellikle sıcaklığın kıyıya en çok ittiği yaz aylarında popülerdir. Sampir, sarımsakta hafifçe pişirilir ve daha sonra limon suyu ve zeytinyağında muhafaza edilerek doğal lezzetlerin ortaya çıkması sağlanır.

4. Ezme – Baharatlı Domates Salatası

Domates ve Türkiye el ele gider ve hiçbir yerde mütevazı ezme kadar belirgin değildir . Domates, biber, acı biber, soğan, sarımsak ve otların dilimlenip limon suyu, nar pekmezi ve zeytinyağı ile karıştırılmasıyla yapılır. Bu yemek genellikle yemeğinizin hazırlanmasını beklerken hediye olarak sunulur, ancak mütevazı ezme de göz ardı edilmemelidir – tadı geldiğinde bir yumruk atar!

5. Çerkes Tavuk – Çerkez Tavuğu

Bu doyurucu bir meze. Kıyılmış tavuk ve doğranmış cevizden yapılan bu yemek kremsi, etlidir ve tam olarak doğru miktarda gevreklik içerir. Geleneksel olarak taze otlarla süslenmiş Çerkes tavuğu, diğer mezelerin çoğundan ilginç bir dokusal değişikliktir.

Sıcak Meze

1. Paçanga Börek – Dana Etli Peynirli Börek

Türkiye genelinde bulunan birçok börek türünün yıldızı paçanga’dır . Lezzetli peynir ve pastırmanın (terbiyeli kurutulmuş dana eti) etrafına sarılan ve hafifçe kızartılan ince bir hamur işi . Dışı çıtır çıtır ve lapa gibi, içi ise lezzetli dana eti ile kremsi, eritilmiş peynirin mutlu bir karışımı.

2. İçli Köfte – İçli Köfte

İçli köfte , hareket halindeyken kullanışlı bir atıştırmalık veya daha doyurucu bir meze seçeneğidir. Kıyma, soğan, ceviz ve bazen kuş üzümü ile kavrulur ve daha sonra bulgur, patates ve baharat karışımı ile kaplanmadan önce toplar haline getirilir. Daha sonra altın rengi bir kahverengi kızartılır. İçli köfteler, gevrek dış kabuğu ve sulu, lezzetli et dolgusuyla doyurucu.

3. Pastırmalı Humus – Sıcak Humus Pastırma

Humus çoğu için soğuk servis edilen bir yemektir. Türkiye’de pastırmalı humus yaygın bir mezedir. Humus, fırından çıkarılmış sıcak tencerede, üstüne ince bir pastırma tabakası serilerek servis edilir. Pastırma, sarımsaklı humusa fazladan etli bir vuruş verir. Biraz gevrek ekmekle dalın – hayal kırıklığına uğramayacaksınız!

4. Karides Güveç – Karides Güveç

Karides güveç, doyurucu ve nefis bir yemektir. Taze karides, basit bir tereyağı ve sarımsak sosuyla pişirilir. Çanak hala köpüren masaya sunuluyor – dalmayı mı bekliyorsunuz yoksa dalmayı mı? Deniz ürünleri, gösterinin yıldızı iken, sarımsaklı tereyağı sosuyla sıkı bir rekabet yaşıyor. Birine daldırmak için daha fazla ekmek?

5. Balık Kokoreç – Doğranmış Baharatlı Balık

Geleneksel kokoreç ile karıştırılmaması gereken balık kokoreç , baharat, domates, soğan ve biberle bolca tatlandırılmış ince doğranmış balıktır. Bu, daha fazlası için geri gelmenizi sağlayacak taze, lezzetli bir yemektir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir