İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berlin hakkında bilmen gerekenden daha fazlası

Seyahat yazılarını yazmayı da okumayı da çok seviyorum. Hele söz konusu sevdiğim bir şehir ise mest olduğum doğrudur. Daha önce birçok kez ziyaret etme fırsatı bulduğum ve ‘Evde Kal’ döneminde çok fazla özlediğim Berlin, bu haftaki yazımın konusu oldu.

Brandlifemag.com / Doğuş Bengi

Genel olarak az bilinen detayları ile bir şehir ya da bir ülkeyi ele almak bana daima cazip gelmiştir. Berlin hakkında yazdığım bu yazıda da izleyeceğim yol yine bu olacak. Ama öncesinde Avrupa’nın bu hipster ruhlu, çılgın ve bohem şehri Berlin hakkında genel bilgiler de aktarayım.

Berlin, biliyorsunuz, Almanya’nın başkenti. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alıyor. Şehir merkezi nüfusu 3.7 milyon iken tüm eyalet nüfusu 6 milyonu buluyor. Avrupa’nın önde gelen kültür ve politik başkenti. Aslında 18. yy’a kadar pek popüler bir şehir değil. 1 Ocak 1710 yılında Prusya’nın başkent olması ile Berlin, Avrupa’da ekonomik, siyasal ve kültürel alanda önemli hale geliyor. 1871 yılından itibaren Almanya İmparatorluğu’na, 1933 yılından itibaren Nazi Almanyası’na başkentlik yapıyor. 2.Dünya Savaşı sırasında yoğun bombardımana maruz kalıp adeta yerle bir oluyor. 2. Dünya Savaşı ile birlikte 4 eyalete bölünüyor. Daha sonra SSCB tam kontrolüne girince de, Doğu Berlin ve Batı Berlin olarak ikiye bölünüyor. Bu iki yakayı ayıran duvarın adı ise tarihte ‘Utanç Duvarı’ olarak anılıyor. Duvar, 9 Kasım 1989 yılında yıkıldı.

Şimdi gelelim Berlin hakkında az bilinen ya da bilinmesi gereken keyifli detaylara;

Berlin’de tam 175 adet müze var. Yani herkese hitap eden bir müze olduğu kesin.

Berlin’de Almanya halkından sonra en yoğun nüfus bilin bakalım hangi ırkta? Cevabınızı duyar gibi oldum. Evet Türkler 400.000 kişi ile Berlin’e en yoğun olarak yerleşmiş millet. Tüm Almanya’da ise 2 milyon adet Türk vatandaşının yaşadığı, 2019 yılında yapılan sayım ile belirlenmiş.

Bir ilginç bilgi daha… Berlin’de İstanbul’dan daha fazla dönerci bulunuyor. 1971 yılında açılan ilk dönerci dükkanı sonrası sayı katlanarak günümüze kadar gelmiş ve İstanbul’u sollamış. İki milletin yıllardır bir arada yaşaması sonucu böyle hoş bir detay ortaya çıkmış.

East Side Gallery dünyanın en büyük açık hava galerisi olarak nitelendiriliyor. Burası Berlin duvarının günümüze ulaşmış en uzun kalıntısı. Üzerinde 118 sanatçı tarafından yapılmış 101 farklı eser yer alıyor. Yola çıkış olarak korkunç bir fikir olan bu duvar, günümüzde çok önemli bir sanat olayına dönüşmüş durumda.

Berlin’in en önemli müzelerinin başında Pergamonmuseum geliyor. Adı bildiğiniz ‘Bergama Müzesi’. Müzeler Adası’nda yer alan bu müze, 1910 yılında Bergama, İzmir’de başlatılan kazılarda bulunan Zeus Sunağı, Milet Kapısı’nın Berlin’e parça parça taşınması sonucu oluşmuş. Bizim için hoş bir bilgi değil bu şüphesiz.

Şehirde turistlerin pek de kolay keşfedemeyeceği gizli kulüp ve barlar var. Hiç beklemediğiniz yerlerden çıkacak, alakasız yerlerdeki gizli bar ve kulüplerini bugüne kadar hiç görmediğinizi garanti edebilirim.

İlginç bir bilgi daha. Berlin’de Venedik’ten daha fazla sayıda köprü var. Evet doğru duydunuz. Şehirdeki köprü sayısı 1700.

Avrupa’daki ilk trafik ışığı uygulaması Berlin’de başlamış. 1924 yılında hayata geçen bu uygulamanın yeri günümüzde de hala çok popüler bir lokasyon olan Sony Center’ın da yer aldığı Potsdamer Platz.

Berlin’de Almanya’nın en acımasız ve cani lideri Adolf Hitler ile ilgili herhangi bir şeye rastlamak nerdeyse olanaksız.

Hitler’in eşi Eva ile birlikte intihar ettiği sığınak yine Berlin’de. Tam yeri bilinmiyor. Bulunamıyor.

Berlin’e kuşbakışı bakmak isterseniz çok ilginç bir görüntü gözünüze çarpacak. Şehrin doğu yakasında sarı ampuller kullanırken, batı Berlin’de ise aydınlatma olarak floresan kullanılıyor.

Alman mutfağı çok zengin bir mutfak değil fakat Fransız, İtalyan, Japon ve Türk mutfaklarının en iyi restaurantları bu şehirde yer alıyor.

Currywurst” (sosis, patates kızartması), “Gebratene Leber” (Ciğer yemeği), “Kartoffelpuffer” (bir çeşit patates kroket), Donut benzeri bir tatlı olan Berliner ve bira çeşitlerini Berlin’e özgü lezzetler olarak belirtebiliriz.

Berlin’de yemek fiyatları diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça uygun fiyatlı olarak göze çarpıyor.

Berlin sınırları içerisinde 180 kilometrelik gezilebilir su yolu var. Bu şu anlama geliyor; şehri bir tekne ile keşfetmeniz olası.

Berlin Almanya’nın en yeşil kenti. Şehrin üçte birini ormanlar oluşturuyor.

Kent genelinde 1290 otobüs trafikte aktif olarak yer alıyor.

Metro ağı çok yaygın ve pratik.

Günlük olarak Berlin’in toplu taşıma araçları, dünyayı 8.7 kez turlayacak kadar yol yapıyor.

Haziran ve Temmuz aylarında hava sıcaklıkları 24 dereceye, Ağustos ve Eylül aylarında ise 18 dereceye kadar yükseliyor. Bu nedenle bahar ve sonbahar ayları ziyaret için oldukça uygun. Kışın ise sıcaklıklar genellikle 0 derecenin altında seyrediyor.

1788-1791 yılları arasında yapılan Brandenburg Kapısı ülkenin eşsiz güzellikteki ana sembolü.

1969 yılında yapılan 368 metre uzunluktaki Fernsehturm (Televizyon Kulesi) şehrin ikinci önemli sembolü olarak geçiyor.

Berlinale Film Festival, Carnival of Cultures (Kültürler Karnavalı), The Long Night of the Museums (Uzun Müze Gecesi) – 25 Ağustos, Berlin Fotoğrafçılık Festivali ve Festival of Lights (Işık Şöleni) Berlin’in önemli festivalleri olarak her yıl merakla bekleniyor.

Berlin’de şehir genelinde yer alan pembe borulara dikkat. Geçmişte yer altı sularının tahliye edilmesi için döşenmiş olan borular, günümüzde görüntü kirliliğini engellemek adına pembe renge boyanmış durumda.

Berlin Filarmoni Orkestrası her Salı öğle yemeği molasında 40 dakikalık ücretsiz konserler düzenliyor.

Şehirde 66 adet göl yolu var. Bisiklet ve trekking meraklıları için bu yollar benzersiz güzellikte.

Bisiklet demişken, şehir bisiklet kiralama ve kullanımda Avrupa’da dördüncü sırada yer alıyor.

“Şeytan Dağı” olarak adlandırılan Teufelsberg, Berlin’in en yüksek noktası.

İlk Aspirin, ünlü kimyager Felix Hoffmann tarafından Berlin’de bulundu. Aspirin’in sahibi ünlü Bayer firmasının merkezi hala Berlin’de yer alıyor.

Berlin’de dünyanın en büyük hayvanat bahçesi var. Adı Zoologischer Garten. 1844 yılında açılan 35 hektarlık alanda yer alan bu bahçede 1380 farklı hayvan türünden 19 binden fazla hayvan yer alıyor.

Brandenburg Kapısı’ndan 450-500 metre kadar ileride Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı (Holokost Anıtı) bulunuyor. Duygusu ve hüznü bambaşka.

Berlin hakkında bazı bilgiler bölümünün sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım ‘Evde Kal’ sürecimiz bir an önce biter ve ilk seyahat rotalarımızdan birisi ‘BERLİN’ olur. Tüm bu bilgiler ışığında harika bir seyahat deneyimi yaşamanız dileğiyle.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir