İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Berdimuhammedov oğlunu Türkmenistan devlet başkanlığına hazırlıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov oğlu Serdar Berdimuhammedov'u devlet başkanlığına hazırlıyor - Ragıp Kamil İlbeyi / Görsel Erkin Ses

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan, demir yumruk ile yönetilmeye devam etti. Türkmenistan’ın ilk diktatörü kendisini ‘Türkmenbaşı’ ilan eden Saparmurat Niyazov oldu. O, öldüğü tarih olan 2006 yılına kadar ‘Ömür Boyu Cumhurbaşkanı’ sıfatıyla Türkmenistan’ı yönetti. Ardından pek çok spekülasyonlar ile Gurbangulu Berdimuhammedov ülkenin ikinci cumhurbaşkanı oldu. O da kendisini ölene kadar başkan ilan etti. 2006 yılında oturduğu başkanlık koltuğunu şimdi oğlu Serdar Berdimuhamedov’a bırakmanın hazırlıklarını yapıyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov oğlu Serdar Berdimuhammedov'u devlet başkanlığına hazırlıyor - Ragıp Kamil İlbeyi / Görsel Erkin Ses
Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov oğlu Serdar Berdimuhammedov’u devlet başkanlığına hazırlıyor – Ragıp Kamil İlbeyi / Görsel Erkin Ses

2013 yılında 55 yaşındayken At Bayramı etkinliklerinde, hipodromda yapılan yarış sırasında bindiği atın tökezlemesi sonucu kafasının üstüne düştü. Televizyonlar bu olayı göstermedi. Yarışı Berdimuhammedov’un kazandığı açıklandı.

Türkmenistan’da gün Berdimuhammedov ile başlıyor, Berdimuhammedov ile batıyor

2019 yılında ise birden bire ortadan kayboldu. Bu sıradaşı bir olaydı. Çünkü Türkmenistan’ın devlet kontrolünde olan televizyon kanallarında Berdimuhamedov’un olmadığı tek bir haber bile yoktu. Gün Berdimuhammedov ile başlıyor, Berdimuhammedov ile batıyordu.

İnternet siteleri, radyolar, şarkılar, klipler, haberler, kitaplar, devlet kurumları, her yerde onun resimleri yada adı vardı. Berdimuhammedov’un yandaşlarını onu ‘kahraman’ ilan etmişti ancak yaptığı her hangi bir kahramanlık tarihe kaydedilmemişti. Çünkü kahramanlık, cengaverlik, kumandanlık gerektiren bir olay yaşanmamıştı.

Ayrıca Niyazov’ın kendi kendini Türkmenbaşı, yani Türkmenlerin başı, lideri, büyüğü ilan etmesini kıskanan Berdimuhammedov, kendi kendi Arkadağ olarak adlandırdı. O bu isim ile ‘Türkmenlerin koruyucusu, sığınacak dağları benim’ demek istiyordu. Ancak onun döneminde fırsatını bulan ülkeden kaçtı. Kimisi ekonomik nedenlerle Türkiye gibi ülkelere işçi olarak gidiyor, Türkmenistan’daki ailelerinin geçimini sağlıyor, burada kazandıkları para ile ev yapıyor, araba alıyor, düğün dernek kuruyor, çocuklarını okutup evlendiriyorlardı.

Türkmenistan dünyanın en sansürcü 3. ülkesi

Kimisi ise özgürlüklerin kısıtlanması ve anti demokratik eylemler nedeniyle, Türkmenistan’a oranla daha özgür ve medeni devletlere sığınıyordu. Gazetecileri Koruma Komitesi‘nin haberine göre Türkmenistan dünyanın en sansürcü 3. ülkesidir.

Türkmenistanlılar en çok anlamsız yasaklar, hukuksuzluklar, rüşvet, devlet baskısı, devletin halk içindeki muhbirleri ve ispiyoncularından şikayetçi. Demokrasi ve insan haklarının nelerden ibaret olduğunu, yurttaşlık haklarını, insan olmaktan dolayı kazandıkları haklarının neler olduğunu ise yurt dışına çıktıklarında anlayıp öğreniyorlar.

Türkmenistan uzmanlarına göre Berdimuhamedov ülkede pek çok hukuksuzluklar işledi. Yandaşları, yeğenleri, akrabaları, aşireti ve ona yakın olanlar ülkenin kaynaklarını hukuksuzca sömürdü. Devlet hazinesini zarara uğratan ihaleler ve projeler ile haksız kazanç elde ettiler. Yurtdışında kurdukları şirketler aracılığıyla Türkmenistan’ın parasını kaçırdılar. İnşaat projeleri ile kara para akladılar ve bunun gibi pek çok suça bulaştılar.

Memurların ve öğrencilerin bedavaya çalıştırılan pamuk işçileri olan olan Türkmenistan’da ağzını açıp ‘hak, hukuk’ deyip adalet aramak intihar olarak kabul ediliyor. Çünkü Türkmenistan hapishanelerinde suçlu masum bir birine karışmış durumda. Eğer birileri sizi zindana tıkmak istiyorsa, gözünüzün üstünde kaş olması yeterli. Kısaca bahane bulmak kolay, adalet bulmak zor değil, imkânsız.

Kalk sessiz kaldıkça diktatörler zalimleşir

Erkin Ses’e bilgi veren uzmanlara göre Berdimuhamedov’un seveni yok. Büyük aile ve aşiretler ise rekabet halinde. Berdimuhamedov’un zayıflaması demek sadece onun değil, onu destekleyen herkesin cezalandırılması demek. Elbette bu hukuk ile olmayabilir. Zira giden geleni aratır misali diktatörler halk sessiz kaldıkça zalimleşir. Nitekim tarih ve Kuran’ı Kerim bu zalim diktatörlerin öykülerini anlatarak halkı yeni Firavun ve Nemrutlara karşı dikkatli olmaya, birlikte mücadele etmeye çağırmakta ve mücadelenin en önemli ilkesinin ağzı bir olmak olduğunu anlatmakta, zalimlere karşı korkusuzca mücadele etmeyi önermektedir.

Berdimuhamed’un hasta olduğu, ortadan kaybolduğu 2019 yılı içerisinde Almanya’da tedavi olduğu bazı gazeteciler tarafından iddia edilmiştir. Gerçek şu ki attan kafa üstü yere yıkılan birinin beyin travması geçirmemesi büyük bir mucizedir.

‘Karara geldim…!’

63 yaşını dolduran devlet başkanı koltuğu oğluna bırakmak için oğlunu çeşitli devlet birimlerinde görevlendirdi. Çünkü bu ülkede demokrasi, oylama, fikir alışverişi ile ortak kararlar alınmıyor. Devlet başkanı ‘bir karar aldım’ diyor dilediğini istediği göreve getiriyor, dileğini görevden alıyor. Kimse ‘neden’ diye soramıyor.

Yalakalıkta o kadar sınır tanımıyorlar ki kendilerini ilgilendirmese bile ayağa kalkıp saatlerce Berdimuhamedov’un kararlarını yazıyorlar. Oysa önlerinde bir masa altlarında ise koltuklar var. Ancak bürokratlar en çok kim yalaka yarışına girdikleri için ‘Arkadağlarına olan saygılarından dolayı onun karşısında bile oturamıyorlar, yada onun ağzından çıkan sözleri o kadar önemsiyorlar ki ayakta yazıyorlar.

Belki de kıçlarının üzerine oturamayacak durumdalardır.

Türklerin Türkmenistan ile ilişkiler kurması engelleniyor

Türkmenistan büyük bir tiyatro sahnesi. Oysa Türk dünyasının parlayan yıldızı olabilirdi. Türkiyeli her Türk, kendisini Türkmen, Türkmenistan’ı ise ata vatan olarak kabul eder. Bunu bilen devlet yönetimi Türklerin Türkmenistan’a gelmesini, ülkede turizm faaliyetlerinin olmasını engelliyorlar ancak turistik yatırımlar yapmaktan da geri durmuyorlar.

Türkmenistan’a devlet kanallarından bakarsanız herkesin güle oynaya şarkı söyleyip dans ettiğini sanırsınız. Eğer Türkmenistanlılar ile konuşursanız duyduklarınıza inanamazsınız.

İşte Türkmenistan’ın gerçeği bu. Eğer yanılıyorsak bunun aksini ispat etsinler. Sınırları açsınlar, vize versinler, istediğimiz bölgelere gidelim, istediğimiz ile konuşalım, görüntüleri kayıt altına alalım. Eğer doğru söylüyorlarsa korkacak yada gizleyecek hiç bir eylemlerinin olmaması gerekir.

Akvaryum aktivistleri halk hareketlerini olumsuz etkiledi

Gurbangulu Berdimuhammedov yoruldu, hasta ve dinlenmesi gerekiyor. Günlük haberler için çektirdiği videolardaki sporların ona iyi gelmediğini biliyor. Büyük bir stres yaşıyor. Ülkenin serveti, halkın bankadaki parası onun hizmetinde. Yasa ağzından çıkan ‘karara geldim’ cümlesinde. Buna rağmen 2020 yılında hareketlenen Türkmenistanlı sivil toplum örgütleri, adalet ve onurlu bir yaşam isteyen Türkmenistanlılar Berdimuhamedov’a büyük bir stres yaşattı. Ancak deneyimsiz, egoist ve iftira atmayı, yalan söylemeyi maharet edinen bazı sözde muhalifler, akvaryum aktivistleri nedeniyle başarıya ulaşabilecek halk hareketleri başarısız oldu.

Sanki devlet bazı ajanlarını halkın arasına sokmuş, iftira kampanyaları yapmış, bol keseden vaatlerle halkı kandırmış, ardından hareketleri bölüp parçalamış, cesur, akıllı, iş yapabilecek, yiğit insanları ortaya çıkarıp tek tek kaydetmiş gibi…

Bugün geldiğimiz noktada başarısız aktivistler Türkmenistanlılara engel olmaktan başka bir işe yaramadılar. Sözde aktivistler Berdimuhamedov hanedanı için bir zırh oldular. Türkmenistan’daki kanunsuzlukları, insan haklarını çiğneyen hukuksuzlukları, devlet baskısını, iktidarın halka zulmünü, rüşvet ve hırsızlığı dünyaya anlatmak yerine, birbirlerine iftira atıp halka hikayeler anlattılar.

Gurbangulu Berdimuhammedov devlet başkanlığını yavaş yavaş oğluna bırakıyor. Onu çeşitli devlet dairelerinden görevlendiriyor ve devletin temel işleyişini öğretiyor. Çünkü burada tüm kararları tek adam veriyor. ‘Karara geldim’ demesi bu kararın yasalaşması anlamına geliyor.

Veliaht başkan Serdar Berdimuhamedov

Başkan görünümlü kralın veliahtı oğlu Serdar Berdimuhamedov oluyor. Böylelikle Youtube videolarında hükümet kurup devrim yapanların sözlerinin, nereye gittiği belli olmayan, her rüzgarda bir oraya, bir buraya savrulan ipi kopmuş balondan ibaret olduğu anlaşılıyor. Onların her bir çürük hareketi Berdimuhamedov hanedanını güçlendiriyor, halkı birleştirmek yerine parçalara ayırıp insanları birbirine düşman ediyor, sonrada milleti ortada bırakıyorlar. Durum böyle olunca halk kaderine razı olup kabuğuna çekiliyor.

Yanlış satranç hamleleri nedeniyle halkın elinde pek fazla seçenek kalmadı. Zaten bu süreçte halk pirincin taşını ayıkladı. Şanlı Türkmen milleti uysal bir halk ancak aptal değil. Büyük Türkmen tarihi güçlü Türkmenlerin kazandığı savaşları zeki Türkmen devlet adamlarının kurdukları devletleri ve imparatorlukları övgü ile yazıyor.

11 Şubat 2021 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov imzalı bir kararname duyuruldu.

Serdar Gurbangulyýewiç Berdimuhamedowy Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň Orunbasary, Türkmenistanyň Ýokary gözegçilik edarasynyň başlygy wezipelerine belläp, Türkmenistanyň döwlet howpsuzlyk geňeşiniň düzümine girizmeli hem-de ony Türkmenistanyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministri wezipesinden boşatmaly.
Serdar Gurbangulyýewiç Berdimuhamedowy Türkmenistanyň Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň Orunbasary, Türkmenistanyň Ýokary gözegçilik edarasynyň başlygy wezipelerine belläp, Türkmenistanyň döwlet howpsuzlyk geňeşiniň düzümine girizmeli hem-de ony Türkmenistanyň Senagat we gurluşyk önümçiligi ministri wezipesinden boşatmaly. 

Bu kararın Türkçesi şöyledir:

Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın Serdar Berdimuhamedov Kararı

Serdar Gurbangulyeviç Berdymukhammedov, Türkmenistan Devlet Güvenlik Konseyi bünyesinde yer alan Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkmenistan Yüksek Denetim Bürosu Başkanı olarak atanmalı ve Türkmenistan Sanayi ve İnşaat Bakanı görevinden alınmalıdır.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov 11.02.2021

Böylelikle, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, oğlu Serdar Bedrimuhamedov’u başbakan yardımcısı olarak atadı. bakanlar kurulu başkan yardımcılığını yürütecek olan Serdar Berdimuhamedov, Yüksek Denetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütecek.

Dünyanın en hızlı siyasi kariyerine sahip veliaht başkanı

Serdar Berdimuhamedov’un siyasi kariyeri, Mart 2018’de Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanmasının ardından başladı. Daha önce elçiliklerde görev almıştı.

Kasım 2016’da Ahal Eyaleti’nden Meclis’e girdi. Mart 2018, tekrar seçildi. Mart 2017 itibarıyla yasalar ve normlar komitesine başkanlık etti. Ocak 2019’da, Ahal Eyaleti vali yardımcısı oldu. Haziran 2019’da Ahal Eyaleti valisi oldu. Şubat 2020’de Türkmenistan Sanayi ve Yapı Malzemeleri Bakanı olarak atandı.

Serdar Berdimuhamedov, 39 yaşında. Siyasi kariyeri çok hızlı ilerliyor. Bunda onun zekâsının ve yeteneklerinin bir payı var mıdır bilinmez. Ancak bilinen şu ki o babasının tek oğlu.

Anneler babalar çocukları için en iyisini ister öyle değil mi? Başkan Berdimuhamedov’da oğlu Serdar Berdimuhamedov’u Türkmenistan devlet başkanlığına hazırlıyor.

Türkmenbaşı, Arkadağ, …?!

Türkmenistan’ın ilk diktatörü kendisine ‘Türkmenbaşı’ lakabını verdi. Halefi ikinci diktatör ise kendisine ‘Arkadağ’ unvanını verdi. Türkmenistanlıların Serdar Berdimuhamedov’un devlet başkanlığı ile 3. diktatörlük döneminin başlayacağını düşünüyorlar. Acaba genç başkan kendisine hangi unvanı verecek? ‘Ben sizin ilahınızım ben Tanrı’yım önümde eğilin ve Türkmenlerin ilahı’ deyin dese karşı çıkacak birileri var mı?

Zaman gösterecek.

Ragıp Kamil İlbeyi

Erkin Ses Genel Yayın Yönetmeni

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir