İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa’dan Türklere vize yok! Vize yasakları 2022’yi bulabilir!

Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasında gidiş geliş salgın ile birlikte büyük bir durağanlık yaşıyor. Avrupa Birliği ülkeleri özel durumlar dışında Türkiye’ye vize vermiyor.

Gri pasaport ile insan kaçakçılığı yapılmasının ortaya çıkmasının ardından Almanya, Diplomatik, Gri ve Yeşil Pasaport’a ‘vize’ gibi bir engel getirdi. “Gri, Yeşil ve Siyah Pasaportlu Türkler’den, geliş nedeni ve giriş aciliyetini gösteren belge isteyin” talimatı verildi. Siyah diplomatik pasaportlu bakanlar ve milletvekilleri de Almanya’ya giriş gerekçesini ve aciliyetini kanıtlamak zorunda. Yurttaş pasaportuna sahip olan Türklere ise ikinci bir emre kadar vize verilmeyecek.

Ekim ayına kadar vize yok!

Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, korona salgınının ilk aylarında başlayan AB dışı ülkelerden gelenlere vize verilmemesi uygulaması 30 Eylül’e kadar uzatıldı.

Kısıtlamalar, Türkiye’den Avrupa’ya ziyaretleri engellediği gibi, aile ilişkileri ve hatta ticari ilişkilere de zarar veriyor. Şu anda sadece, birinci dereceden akrabasının cenaze ve düğünlerine katılacaklara, çocuğu bir AB üyesi ülkede okuyana, evlenip eşinin yanına gidecek olana izin veriliyor.

Yeşil Pasaport sahipleri de yasaklar kapsamında

Yeşil pasaport sahiplerinin de bu ilişkilerden birini kanıtlayamaması halinde, Almanya veya diğer AB üyesi ülkeye girmesi mümkün değil. Korona virüs önlemleri nedeniyle yaklaşık 1.5 yıl sürecek vize yasağı, 30 Eylül’de ‘Türkiye risk bölgesi olmaktan çıkarsa’ kaldırılacak.

Vize yasakları 2022’yi bulabilir!

Türkiye’nin AB’de onaylı aşılarla aşılamayı artırması, bu yolla kitle bağışıklığını sağlaması gerekiyor. Aksi halde, vizelerin açılmasının 2022’yi bulabileceği öngörülüyor.

Almanya ve Avrupa Birliği’nin Türklere corona nedeniyle getirdiği vize kısıtlaması sürerken, durum daha da ciddi hal aldı ve ‘diplomatik, gri ve yeşil pasaportlara’ bir tür vize getirildi.
Almanya, gri pasaport skandalının ardından, “Bundan sonra Almanya vizesi istemeyen tüm diplomatik pasaportlarla gelenlerden de geliş nedenini gösteren ek belgeler, kısıtlamalara karşı istisnayı kanıtlayan belgeler istenecek” şartını getirdi.

Almanya’ya vizesiz geliş hakkı kısıtlandı

Alman Dışişleri ve Büyükelçiliği’nin açıklamasında, „yeşil, gri ve siyah kaplı“ pasaportla vizesiz gelişlerin de denetleneceği, sınırlarda bunlardan ek belge isteneceği belirtildi. Normal pasaportla gelenlere zaten vize uygulanır ve vize öncesi onlardan belge alınırken, geçerli mazereti olmadan diplomatik pasaport sahipleri de ülkeye sokulmayacak. Kararda, „vizesi olan ile vize gerektirmeyen pasaportu olan“ tüm pasaport sahiplerinin geçerli ziyaret nedenlerini sunmaları gerektiği hatırlatıldı. Bu durumda, bakan ve milletvekilleri de siyah pasaportları ile istediği gibi gidemeyecek. Ancak hükümet yetkililerinin resmi ziyaretleri önceden bildirildiği için denetim dışı olabilecek.

Pasaport renkleri: Hangi pasaport kimin için?

Türkiye’de siyah pasaport; cumhurbaşkanı, bakan ve milletvekillerine veriliyor. Gri pasaport, konsolosluk görevlileri ile yurt dışına resmi görevle çıkacak memurlara veriliyor. Yeşil pasaport ise devlet memurları ile çeşitli meslek gruplarına veriliyor. Vatandaşa verilen pasaport ise kırmızı kaplı.

Almanya vize randevu işlemleri güncel bilgiler

Normal pasaport sahiplerine vize randevularının, bir yıldır olduğu gibi ancak istisnai durumlarda verilmeye devam edildiği belirtildi. Ancak şu durumlarda Türk vatandaşlarına vize başvurusu hakkı tanınıyor:

– Ölüm, doğum ve birinci dereceden yakınlarının düğünü gibi durumlar.

– Almanya’da fabrika ya da üretim tesislerinde montaj, bakım ve tamir için çağrılan kişiler.

– Fuar düzenleyicileri ve katılımcıları.

– Aile birleşimi vizesi alanlar ve eşiyle birlikte yaşayacak olanlar.

– Acil ve gerekli tıbbi durumlar nedeniyle Almanya’ya gidecek olanlar.

– TIR şoförleri, denizciler. Uluslararası nakliyat yapanlar.

Türkiye’ye gitmeyin!

Almanya’nın açıklamasında, “Schengen vize başvuruları yalnızca istisnai durumlarda ve belirli koşullar altında kabul edilecek“ denildi ve üstteki istisnaların yazılı olarak kanıtlanması gerektiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Türkiye’nin tamamına gereksiz turistik gezilere karşı uyarıyoruz. Türkiye, salgından ciddi derecede etkilendi. Sayılar azalsa da Türkiye yüksek enfeksiyon riskli ülke olarak konumlandırılmaya devam edilmektedir“ ifadesi kullanıldı.

Türkiye’de 2.5 milyon kişiye gri, yeşil veya diplomatik pasaport dağıtıldı

“Gri Pasaport” skandalı başka tartışmaları da gündeme getirdi. Avusturya, 9 milyonluk ülkesinde sadece 7 bin 500 kişiye, diplomatik veya gri pasaport verildiğini, diğer AB üyesi ülkelerde de bu sayının çok az olduğunu duyurdu.

Türkiye’de ise, Avrupa Birliği veya diğer ülke vizelerini aşmak için yaklaşık 2.5 milyon kişiye, vize gerektirmeyen gri, yeşil veya diplomatik pasaportlar dağıtıldığı vurgulandı. Bu durumun ise ileride Avrupa Birliği’nde gündem olması bekleniyor

Yunanistan vize işlemleri güncel bilgi

Bu arada Yunanistan, Almanya gibi Türkiye’den gelmek isteyenlere  “acil durumlar halinde veya Yunanistan’da oturma izni olanlara” giriş izni veriyor. Bu durumu kanıtlayanlar ya da bir davetiyesi olanlar Yunanistan’a girebilecek.

Türkiye’ye kapılar kapalı!

Yunanistan, turizm için kapılarını Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Macaristan, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İzlanda, Norveç, İsviçre, Lihtenştayn,, ABD, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Sırbistan ve İsrail vatandaşlarına açtı. Türkler’e ise kapı açılmadı.

Yunan adalarına Türkiye’den geçişlere daha önce izin vereceğini duyuran Yunanistan’ın bu konuyla ilgili nasıl bir karar alacağı ise henüz bilinmiyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir