İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşı Pasaportu uygulaması AB’de başlıyor!

Aşı pasaportu uygulaması Avrupa Birliği’nde başlıyor. Korona aşılarının yan etkileri hakkında henüz yeteri kadar bilgi edinilmese de ülkeler yurttaşlarını aşılamakta kararlı.

Avrupa Birliği, uluslararası seyahatlerde aşı pasaportunu isterken, Dünya Sağlık Örgütü, bu uygulamayla ilgili soru işaretleri olduğunu duyurdu.

Vaccine passport – aşı pasaportu nedir?

Aşı pasaportu, tatil, ülkeler arası yolculuk, topluma açık tüm alanlar ve işletmelerden, toplu taşıma araçlarından yararlanabilmek için sunulması zorunlu belge anlamına geliyor.

Avrupa Birliği, ‘Dijital ve AB içinde tek standartta aşı pasaportu’ konusunda anlaşmaya vardı.

AB, geçen hafta düzenlenen zirvede üç ay içerisinde bir aşı pasaportu düzenlenmesi konusunda uzlaştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel de perşembe günü AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla düzenlenen video konferanstan sonra yaptığı açıklamada, pasaportun “yaz dönemine kadar hazır olması için siyasi bir gereklilik oluştuğunu” söyledi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel 27 AB ülkesinin bu fikre giderek yaklaştığını ve söz konusu aşı pasaportunun hangi hakları sağlayacağına “her ülkenin kendisinin karar vereceğini” belirtti.

AB, aşı pasaportu için Yunanistan’ın başvurusunun ardından çalışmaya başladı. Aşı pasaportunu talep eden ülkeler, bu sene turizm sezonunu kaçırmak istemeyen İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Avusturya. Aşı pasaportunun içeriğinde AB vatandaşlarının aşılama bilgileri yer alacak. Bu bilgiler üye devletler dışındaki ülkeler ile paylaşılmayacak. Bu uygulama için üye devletlerde kullanılacak bir sistem geliştirilecek.

Çin aşısına onay yok

Çin aşısı AB tarafından henüz onaylanmadı. Bu nedenle, AB’nin aşı pasaportunda yer almayacak. Türkiye ise aşıyı Çin’den tedarik ediyor.

Ülke yurttaşlarının en az yüzde 60’ının aşılanması tasarlanıyor. Aşı bilgileri pasaporta kaydedilecek. Bu pasaport olmadan yolculuk yapılamayacak. Topluma açık etkinlik alanlarına ve işletmelere aşı pasaportu ile girilecek.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB ülkelerinde kullanılması planlanan “aşı pasaportu” konusunda Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Maas, “Avrupa aşı pasaportu üzerinde son sürat çalışmalıyız. Tercihen, akıllı telefonlarda kullanılabilecek, dijital platformlar için düzenlenmiş bir belge. Nüfusun büyük bir bölümünü olabildiğince hızlı bir şekilde aşılamalıyız. Buna paralel olarak, aşı pasaportunun zamanında hazır olmasını sağlamalıyız” dedi.

Türklere AB vizesi yok

Türklere şu anda AB vizesi, Schengen vizesi ve randevusu verilmiyor. Aşı pasaportu olsun olmasın, AB vatandaşları ise Türkiye’ye gidebiliyor. Vizesi olan Türkler de AB’ye gidemiyor. Sadece oturma izni ya da vatandaşlık hakkı olanlar AB ülkelerine giriş yapabiliyor.

Türkiye, AB tarafından ‘korona riskli ülke’ ilan edildi. Bunun ne zaman kaldırılacağı bilinmiyor.

AB vizesi için AB aşısı

Aşı pasaportu uygulamasının Haziran-Temmuz aylarında başlayacağı öngörülüyor. AB onayı almamış aşıların AB ülkeleri tarafından kullanılmaya başlandığı durumda, ortak bir pasaport konusunda nasıl bir yol izleneceği de netlik kazanmış değil.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, Çin’in geliştirdiği Sinovac aşısı ile aşılandığını açıkladı. Macaristan, AB içinde Çin aşısını kullanan ilk ülke. Macaristan, AB’nin aşı politikasına karşı eleştirilerini dile getirmiş “Eğer aşılar Brüksel’den gelmiyorsa, biz onları başka yerden almalıyız. Sırf Brüksel aşı konusunda yavaş diye ülkemdekilerin ölmesine izin veremem” demişti. Ayrıca, Çekya Başbakanı Andrej Babis Avrupa İlaç Dairesi’nin onayı olmadan Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısını kullanabileceklerini söyledi.

Erkin Ses / DW, Reuters / AI, BÖ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir