İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya’da göçmen kökenli STK ve siyasiler kadınlar gününü kutladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Almanya’da sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin öncülüğünde ülkenin farklı bölgelerinde eşit ve özgür bir yaşam talebi ile sokaklarda yada evlerde kutlandı. Anma programlarının büyük bir kısmı çevrimiçi düzenlendi.

Erkin Ses / Mehmet Tanlı

Almanya’nın Ruhr havzasındaki Recklinghausen şehri Uyum Meclisi Başkanı Gülten Taş, ‘8 Mart’ta her yıl aynı şeyleri tekrarlıyoruz. Konumumuzun değişmesi için kadınlarımız artık iyi eğitilmeli, korunmalı, kendilerini geliştirerek, sosyal sorumluluk alarak tüm kurumlarda kilit yönetici olmak zorundalar. Erkek egemenliğinin değişmesi lazım. Ayrımcılığa, kadına şiddete, homofobiye, yaşam hakkı ihlallerine karşı, başka bir dünya mümkün. Yeter ki biz kadınlar gücümüze inanalım ve cesur olalım’ dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu İnanç Yol Erkan Kurulu başkanı Cafer Kaplan dede başkanı olduğu kurumun 8 Mart ile ilgili açıklamasını paylaştı. Açıklamada şu görüşler yer aldı;

‘’Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde, Hakk’ın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde. Hünkar Hacı Bektaşi Veli’nin Kadına biçtiği değer yukardaki dizelerdedir. Çok açık ve net kadın ve erkeğin eşit olduğunu dile getirmiş. Noksanlığın kişinin kendisinde, zihninde olduğunu yüzyıllar önce ifade etmiş. Hünkar’ın dediği gibi görüşlerimizde eksiklik olmasın, inancımız kadın ve erkeğe bir nazarla bakıyor, o halde kadınlar özgür olmadığı sürece dünya da eşitlikten bahsedemeyiz.’’ dendi.

Bavyera Eyalet Milletvekili ( Birlik 90 -Yeşiller) Cemal Bozoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘Biliyorum 8 Mart dünya kadınlarının dayanışma günü ve bugün erkeklerin hiç konuşmadıkları ve dinledikleri bir gün olması gerekir. İki sloganla ben de kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesine destek vermek istiyorum. Kadın arkadaşlar mazur görürler herhalde. Erkek egemen yaşam tarzını terk etmiş erkekler çoğalmalı. Kadınlar mutlaka şiddetten korunmak zorunda. 8 Mart aynı zamanda annemin de doğum günü. İyi ki doğdun anam.’ dedi.

Berlin CHP Birlikleri Başkanı Kenan Kolat ise 8 Mart ile ilgili olarak şunları dile getirdi; ‘Dünya Emekçi kadınlar gününde eşit hak mücadelesine devam ederken, kadın cinayetlerini özendiren nefret diline kararlı bir duruş diliyorum. Bugün yaşadığım şehir Berlin’ de 8 Mart nedeniyle resmi tatil. Bu her şehirde olmalıdır aslında.’

Almanya Duisburgta’da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü birbiriyle bağlantılı üç ayrı gösteriyle kutlandı.

Mehmet Tanlı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir