İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya korona aşısı yaptıranlara ayrıcalık tanıyacak

Almanya, korona virüs (Covid-19) aşısı olanlar, korona testi negatif çıkanlar ile hastalığı atlatan kişileri kısıtlamalarda ayrıcalıklı tutacak düzenlemeler tasarlamayı amaçlıyor.

Düzenlemenin taslağına Alman Haber Ajansı (dpa) ulaştı. Ülke yönetimi taslak üzerinde anlaşmaya vardı. Mayıs ayının (2021) ilk Pazartesi günü Almanya şansölyesi Angela Merkel’in öncülüğünde toplanacak olan zirveye eyalet başbakanları da katılacak. Bölgesel başkanların katılacağı toplantıda aşı pasaportu ve aşı yaptıranlara yönelik uygulanacak ayrıcalıklar, aşı yaptırmayanlara uygulanacak kısıtlamalar ve yaşamlarını zorlaştıracak konular ve düzenlemeler görüşülecek.

Düzenlemeler ve karar yetkisi Alman hükümetinde olmakla birlikte yürürlüğe girmesi için Federal Meclis ve Eyalet Temsilciler Meclisi’nin de kararlara onay vermesi gerekiyor.

‘Ayrıcalıklı toplum’

Düzenleme ile birlikte yeni yolculuk kuralları belirlenecek. Ayrıca toplu taşıma, alışverişler için çarşı ve mağazalar ile kamu hizmetlerinde yeni düzenlemeler uygulamaya konulacak. Halkın tepki göstermemesi, aşı olanlara ayrıcalık sağlanıyor gibi eleştiriler ile karşılaşmamak için ‘hastalığı atlatıp iyileşenler’ de ayrıcalıklı tutulacak.

Bir hafta içinde yüz binlik nüfus içinde vaka sayısının 100’ü aştığı bölgelerde koronavirüs test sonucu negatif çıkanların bazı istisnalardan yararlanmasını öngörüyor. Virüs mutasyonunun yaygın olduğu bölgelerden gelenler ise bunun dışında bırakılıyor.

Maske zorunluluğu devam edecek

Sosyal mesafe, açık alan, kapalı alan, toplu taşıma araçları gibi yerlerde maske zorunluluğu, sosyal mesafe uygulamaları devam edecek.

AB’nin izin verdiği aşılar ile aşılananlar bakım evleri ve yaşlılar yurdundaki temas kısıtlamalarından ayrıcalıklı tutulacak. Sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek ancak AB’nin izin verdiği aşıyı yaptıranlar sokağa çıkabilecek ve özgürlükleri kısıtlanmayacak.

Covid-19’u geçirip iyileşenlerde en az 28 gün önce yapılmış sonucu pozitif çıkan PCR testi koşulu aranıyor. Hastanın iyileşmesinin üzerinden altı ay geçene kadar bu kişiler istisnalardan yararlanabilecek. 

Söz konusu taslak metinde bu kolaylıkların belirli kişi ya da gruplara ayrıcalık olarak tanınmadığının altı çiziliyor ve tam tersine “temel haklara yönelik haksız ihlallerin kaldırılmasına hizmet amacıyla” ifadesi kullanılıyor.

‘Aşının virüsü engelleyebileceği kanıtlanırsa eğer…!’

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Handelsblatt gazetesine yaptığı açıklamada, “Şayet aşının sadece aşı olan kişiyi değil, virüsü başkalarına taşımasını engelleyebildiği tescillenirse o zaman önlemlerde bu dikkate alınmak zorundadır” dedi.

“Yasa değişikliği yürürlüğe girdi”

Almanya’da hafta içinde Federal Meclis ve Eyalet Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen korona önlemlerine ilişkin yeni yasa Nisan ayının son Pazartesi günü yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme, eyalet farkı gözetmeksizin aynı önlemlerin uygulanmasını mümkün kılacak.

Halkı enfeksiyondan koruma yasasına göre, bir yerleşim yerinde son yedi gün içinde 100 bin kişide kaydedilen yeni korona virüs vaka sayısının üç gün arka arkaya 100’ü aşması halinde “fren” çekilerek, bazı kısıtlamalar devreye girecek.

Örneğin tartışma yaratan gece sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlanacak. Saat 22.00 ile 05.00 arasında işe ya da doktora gitmek gibi zorunlu haller dışında sokağa çıkılmayacak. Açık havada tek başına spor yapmak gece yarısına kadar mümkün olacak. Sosyal teması kısıtlamak için bir hanede ikamet eden kişilerin başka bir haneden en fazla bir kişi ile özel ya da kamusal alanda görüşmesine izin verilecek. 14 yaş altındaki çocuklar bu uygulamadan muaf tutulacak.

Aşı pasaportu uygulaması başlıyor!

Kaynak: DW, DPA, HT, JD

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir